Kobieta zadaje pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej przez telefon
Zmiana pracy
Rozmowa o pracę – jakie pytania warto zadać rekruterowi?
Rozmowa o pracę to więcej niż wywiad, podczas którego błyskotliwie odpowiadasz na pytania rekrutera. Rozmowa rekrutacyjna to okazja, aby spytać o wszystkie interesujące Cię szczegóły związane z ofertą, miejscem pracy, zespołem, firmą. Zadając odpowiednie pytania wykazujesz też zainteresowanie i podkreślisz swoje zaangażowanie w proces rekrutacji. Jakie pytania warto zadać rozmowie rekrutacyjnej?

1. Zakres obowiązków

Jeśli zakres obowiązków nie był dotychczas przedstawiony wystarczająco szczegółowo, spytaj o detale związane z zadaniami, jakie na Ciebie czekają. Poproś o nakreślenie celów, jakie będą postawione przed Tobą lub zespołem, w którym będziesz pracował. Zaznacz, że chciałbyś poznać główne wyzwania z jakimi miałbyś się zmierzyć. Upewnij się co do zakresu odpowiedzialności i samodzielności na Twoim stanowisku. Możesz spytać o styl zarządzania w firmie lub model współpracy, jaki preferuje potencjalny przełożony. Dowiedz się więcej o strukturze zespołu, działu czy firmy: z kim byś współpracował, jak wygląda hierarchia i zależności między działami.

2.Ścieżka kariery

Spytaj o perspektywy rozwoju w strukturze firmy, biorąc pod uwagę stanowisko, na które aplikujesz. Jeśli jesteś na początkowych etapach kariery lub zmieniasz branżę, dowiedz się więcej o szkoleniach i możliwościach zdobywania wiedzy. Poproś o wskazanie kompetencji, które są szczególnie cenione w firmie. Zadaj pytanie o pożądane cechy i umiejętności, które warto rozwijać na danym stanowisku, aby móc awansować.

3. Firma i ludzie

Jesteś ciekawy, kim są ludzie, z którymi miałbyś pracować? Możesz poprosić o więcej informacji o zespole i atmosferze pracy w firmie. Chcesz upewnić się na ile sformalizowana jest struktura organizacji? Zapytaj o obowiązujący dresscode, formy zwracania się do współpracowników i przełożonych oraz o preferowane sposoby komunikacji w firmie (mail, telefon, czat, aplikacje typu Slack, Trello, intranet, rozmowy bezpośrednie, spotkania itp.).

4. Pytania, które Cię nurtują

Jeśli chcesz uniknąć rozczarowania, zapytaj o wszystko, co jest dla Ciebie ważne w związku z pracą. Jeśli przeszkodą są dla Ciebie podróże służbowe, spytaj, czy na Twoim stanowisku są przewidziane liczne delegacje. Jeśli priorytetem dla Ciebie są dogodne godziny pracy, spytaj o zasady elastycznego podejścia do godzin, podobnie jak do miejsca pracy (czy wchodzi w grę praca zdalna, hybrydowa lub wyłącznie stacjonarna). Jeśli wolisz nie pytać wprost dlaczego prowadzona jest rekrutacja, dowiedz się, czy jest to nowo utworzone stanowisko oraz jak będzie wyglądał proces wdrażania w nowe obowiązki.

5. Warunki zatrudnienia i dalsze kroki

Profesjonalny rekruter podczas rozmowy przedstawi Ci warunki zatrudnienia. Jeśli jednak informacje te nie wybrzmiały, pod koniec spotkania warto, żebyś spytał o:

  • wysokość wynagrodzenia,
  • skład wynagrodzenia – podstawa, premie, nagrody itp.,
  • rodzaj umowy o zatrudnienie,
  • benefity pozapłacowe.

Rekruter powinien poinformować Cię także o dalszych krokach procesu – jak będą wyglądać kolejne etapy rekrutacji oraz kiedy możesz spodziewać się informacji zwrotnej. Jeśli tego nie usłyszałeś – śmiało pytaj!


Jakie pytania zadać na rozmowie o pracę

„Czy ma Pani/ Pan do mnie pytania?”

Rozmowa może potoczyć się tak dynamicznie, że podczas niej uzyskasz już wszystkie informacje, których potrzebowałeś. Jak odpowiedzieć wtedy na końcowe pytanie „Czy ma Pani / Pan jakieś pytania?”. Jeśli proces prowadzi konsultant z agencji rekrutacyjnej, możesz spytać, co jeszcze powinieneś wiedzieć o firmie, do której aplikujesz. Jeśli rekrutacja prowadzona jest bezpośrednio, spytaj rekrutera co jej/jemu podoba się najbardziej w jego firmie. Zawsze możesz też zadać pytanie, jak wygląda typowy dzień lub tydzień pracy na tym stanowisku. Lub po prostu, czy dostarczyć dodatkowe dokumenty, materiały, informacje na temat Twojego doświadczenia zawodowego i dotychczasowej ścieżki kariery.

Masz pustkę w głowie? Uważaj na te pytania: O co nie pytać rekrutera podczas rozmowy o pracę? Lepiej wykorzystaj moment do podsumowania zdobytych informacji, upewnienia się czy wszystko prawidłowo zrozumiałeś. Lub po prostu podziękuj, że dzięki rozmowie wszystko jest dla Ciebie jasne, więc na tym etapie nie masz już więcej pytań.