Tablica z napisem dlaczego mamy zatrudnić właśnie ciebie
Zmiana pracy
Dlaczego chcesz u nas pracować? 3 najlepsze odpowiedzi na rozmowie rekrutacyjnej
Czasem najtrudniejsze są odpowiedzi na te z pozoru najprostsze pytania. Podobnie jest podczas rozmowy rekrutacyjnej. Wiesz, że pewnie padnie pytanie „Dlaczego chcesz u nas pracować?”. Jak na nie odpowiedzieć poprawnie? 
Gdy usłyszysz pytanie „Dlaczego chcesz u nas pracować?”:

Opowiedz o pasji

Wyraź swoją pasję, jaką masz do marki, produktu, kultury organizacyjnej czy misji firmy. Nie ma pracodawcy, który nie ucieszyłby się na wieść o tym, że kandydat identyfikuje się z misją jego firmy lub pasjonuje się historią produktu. Tylko pamiętaj o autentyczności! Opowiedz dlaczego jesteś fanem danego rozwiązania, co konkretnie pociąga cię w wartościach reprezentowanych przez firmę. Na przykład tak:

Od czasu studiów z zachwytem obserwuję jak X, ponieważ wierzę, że Y…
X jest dla mnie bardzo ważny w życiu osobistym, dlatego jestem przekonana, że Y…
Jestem bardzo zafascynowany X, ponieważ Y…. Praca dla organizacji, która wyznaje te same wartości to byłaby dla mnie Z…

Zachwyć się obowiązkami

Wyjaśnij, dlaczego podobałyby Ci się obowiązki związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jeśli lubisz to co robisz, pracujesz z większym zaangażowaniem i osiągasz lepsze wyniki. Wyjaśnij tę zależność przyjemności płynącej z pracy trochę szerzej, niż tylko wymieniając obowiązki, z którymi zapoznałeś się w ogłoszeniu:

Zawsze uwielbiałem pisać. Dlatego widząc, że tworzenie i redakcja treści jest ważną częścią tej roli od razu aplikowałem na to stanowisko.
Analizę danych niektórzy uważają za nudną. A dla mnie zawsze był to sposób na odkrywanie historii, a potem na prezentowanie ich światu. Wizualizacja danych daje takie wspaniałe możliwości!
Przekazywanie wiedzy na stanowisku szkoleniowca sprawiało, że czułam się bardzo spełniona i pełna energii. Dlatego X to rola właśnie dla mnie, uczenie innych dodaje mi skrzydeł.

Opisz swój sukces w nowej roli

Opisz, w jaki sposób możesz odnieść sukces w nowej roli. Zrób to wskazując na swoje umiejętności i doświadczenie, które pomogą ci na tym stanowisku. Kluczem jest opisanie, w jaki sposób twoje poprzednie doświadczenie przygotowało cię na przyszłe wyzwania. Wyraź pewność co do swoich kompetencji i spróbuj zwizualizować sukces. Przykładowe odpowiedzi:

Ponieważ pracowałam z podobną grupą docelową, mam kilka pomysłów, jak możemy na nowo zaangażować tych konkretnych konsumentów.
Biorąc pod uwagę moje doświadczenie przy X.., myślę, że wniosę swój wkład poprzez Y…
Nie mogę się doczekać, kiedy wykorzystam moje X i Y w pracy. Odkąd poznałam szczegóły nowej roli to jestem pewna, że mogę pomóc znaleźć jeszcze bardziej skuteczne sposoby zarządzania tymi projektami.

Proste pytanie, konkretna odpowiedź

Masz przygotowane odpowiedzi na wszystkie trzy? Wspaniale, możesz użyć wszystkich argumentów. Ważne, aby Twoja odpowiedź była krótka, zwięzła i na temat. Czyli prosta i jasna, jak zadane pytanie.

Im jest bardziej konkretna, tym mocniej zapadnie w pamięć osoby prowadzącej z tobą rozmowę. I odwrotnie, jeśli odpowiedź jest sztampowa, trudniej się będzie wyróżnić.

Jeśli więc padnie pytanie „Dlaczego chcesz pracować właśnie u nas?” odpowiedz tak, jak gdybyś usłyszał „Dlaczego mamy zatrudnić właśnie ciebie?”