Kobieta zastanawia się czego nie mówić na rozmowie o pracę
Zmiana pracy
Czego nie mówić rekruterowi na rozmowie o pracę?
Rozmowa rekrutacyjna może być dla wielu kandydatów doświadczeniem stresującym. Podpowiadamy, jakich tematów lepiej nie poruszać, żeby nie wpaść w pułapkę nieprzemyślanych stwierdzeń wypowiedzianych pod wpływem emocji.

1. Jak fatalnie jest u obecnego / byłego pracodawcy

Chcąc poznać Twoje motywacje, rekruter może spytać Cię o powody zmiany pracy. Postaraj się nie krytykować przełożonego i miejsca pracy, nawet jeśli wywołuje ono w Tobie silne emocje i to konkretne osoby lub konkretne procedury są przyczyną Twojego odejścia. Niezależnie czy podjąłeś tę decyzję samodzielnie, czy zostałeś zwolniony – takt w rozmowie z potencjalnym nowym pracodawcą działa na Twoją korzyść. Przedstawiasz się jako lojalny pracownik.

Pracownicy szukają lepszego miejsca pracy i lepszych możliwości – odpowiadając bazuj na tym:
Chcę rozwinąć się zawodowo
Chcę poznać nową branżę
Zależy mi na szlifowaniu moich kompetencji
Czuję, że już nie jest to miejsce, gdzie mogę jeszcze szerzej rozwinąć skrzydła
to tylko kilka z możliwych odpowiedzi.

2. Jest mi obojętne, w jakiej firmie będę pracować

Jeśli straciłeś pracę nagle lub jesteś w trudnej sytuacji życiowej, najważniejsze będzie dla Ciebie znalezienie zatrudnienia. Nazwa firmy schodzi wtedy na dalszy plan. Jeśli zmieniasz pracę wyłącznie ze względu na ciekawszy zakres obowiązków i wyższe wynagrodzenie, kultura organizacji może nie mieć dla Ciebie kluczowego znaczenia. Ale jeśli chcesz być postrzegany jako kandydat zdeterminowany do pracy w tej konkretnej firmie, przygotuj zawczasu odpowiedź na pytanie „Dlaczego chce Pani / Pan pracować właśnie u nas?”.

3. Oto budżety, klienci i plany rozwojowe

Nawet jeśli nie obowiązuje Cię klauzula poufności i nie zostałeś zaproszony na spotkanie kwalifikacyjne do konkurencyjnej firmy, to przemyśl, którymi informacjami możesz się podzielić z rekruterem. Zdradzając zbyt wiele szczegółów możesz zostać uznany za kandydata, co do którego trzeba mieć ograniczone zaufanie. Możesz też, jako osoba nieupoważniona, odmówić udzielania informacji. Zamiast tego opisz swoje sukcesy, opowiedz w jaki sposób je zrealizowałeś i dzięki jakim działaniom i kompetencjom osiągnąłeś obecną pozycję. Przeczytaj Jak dobrze przygotować się na rozmowę o pracę.

4. A to zdjęcie mojego kotka

Zachęceni poradami o korzyściach płynących z naturalności podczas rozmowy rekrutacyjnej, czasem w dobrej wierze możemy wejść na zbyt familiarne tony. Pamiętaj, że rozmowa o pracę to sytuacja formalna, w której przede wszystkim masz się dać poznać jako wartościowy pracownik i profesjonalista. Dopiero w dalszej kolejności jako świetny kompan. Dlatego unikaj rozgadywania się o kwestiach niezwiązanych z pracą, kwiecistego opowiadania o życiu prywatnym, poruszania rodzinnych problemów czy prób przejścia z rekruterem „na Ty”. Na to będzie czas, gdy już dołączysz do zespołu.

Stresujesz się przed rozmową? Prawidłowo. To znaczy, że Ci zależy! Żeby zyskać spokój i swobodę podczas rozmowy z rekruterem przeczytaj Jak poradzić sobie ze stresem podczas rozmowy o pracę?