Rozmowa rekrutacyjna prowadzona online z domu
Zmiana pracy
Rozmowa rekrutacyjna online. Jak się przygotować?
Rekruter zaprosił Cię na rozmowę, która odbędzie się przez Teams, Zoom, Meet, Skype lub inne narzędzie do spotkań online? Zdalna rekrutacja przez internet staje się dziś standardem. W tej formie proces rekrutacji przebiega szybciej, a łącząc się z rekruterem z dowolnego miejsca możesz zaoszczędzić sporo czasu i… nerwów. Wystarczy, że odpowiednio się do niej przygotujesz.

Jak przebiega zdalna rozmowa o pracę?

Tak naprawę jedyną różnicą jest to, że zamiast stawić się osobiście w siedzibie firmy, klikasz w link z zaproszeniem do rozmowy, który przesłał Ci w mailu rekruter. Dalej spotkanie toczy się tym samym trybem, co rozmowa bezpośrednia, ominie Cię tylko uścisk ręki. Natomiast zdalna rekrutacja może być dla części osób bardziej stresująca niż spotkanie na żywo. Dla jednych barierą jest sama konieczność mówienia do kamery, dla innych utrudnieniem jest ograniczona możliwość gestykulacji czy obserwowania mowy ciała rozmówcy. Niepotrzebny stres generuje też obawa o kwestie samego połączenia. Dlatego zacznij od przygotowań technicznych.

Jak dobrze przygotować się do rozmowy online od strony technicznej?

 

Sprawdzone połączenie

Jeśli nie używałeś jeszcze platformy, na której odbędzie się spotkanie – zapoznaj się wcześniej z jej działaniem. Zyskasz pewność, że połączysz się sprawnie i dołączysz do rozmowy punktualnie. Jeśli masz taką możliwość – wybierz łącze ze stabilnym transferem danych. Słaby sygnał WiFi może wpłynąć na niską jakość połączenia. Zrób połączenie testowe ze znajomym – sprawdź ustawienia dźwięku, kamery i skontroluj co widać za Tobą w kadrze.

Odpowiednie tło

Najlepiej sprawdzi się jasne tło, na którym nie ma wielu elementów odwracających uwagę np. domowe artefakty: deski do prasowania, suszarki do ubrań, rozrzucone zabawki, wspinające się po zasłonach koty…. Jeśli chcesz mieć pewność, że to Ty, a nie one skupią na sobie uwagę rekrutera – zainstaluj się w odpowiednim miejscu, aby uzyskać czysty kadr. Możesz też wybrać opcję ustawienia tła, która jest dostępna w większości aplikacji do spotkań online.

Dobre oświetlenie

Ważne jest dobre przednie oświetlenie. Dzięki temu rozmówca będzie mógł wyraźnie widzieć Twoją twarz. Nie musisz używać do tego specjalnej lampy – wystarczy, że usiądziesz przodem do źródła światła, na przykład do okna. Żeby twarz była widoczna z korzystnej perspektywy, ustaw kamerę na wysokości oczu (możesz podłożyć kilka książek pod laptop).

Hałas i dźwięki

Jeszcze tylko szczegóły: sprawdź, czy sprzęt jest podłączony do sieci lub czy ma dobrze naładowaną baterię. Wycisz telefon, a jeśli w pobliżu są domownicy – uprzedź ich o spotkaniu. Dla pewności możesz na drzwiach powiesić kartkę – przypominajkę. Aby do minimum ograniczyć ryzyko, że niespodziewany hałas zakłóci rozmowę – użyj słuchawek, lub miej je na wszelki wypadek pod ręką.

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy przez internet?

 

Przemyślany ubiór

Pora na wywołanie dobrego pierwszego wrażenia. Jeśli chodzi o strój – zasada jest prosta, załóż ten, który wybrałbyś na rozmowę rekrutacyjną w biurze. Odpowiedni strój to nie tylko element Twojego profesjonalnego wizerunku. Możemy sobie tego nie uświadamiać, ale wpływa także na to jak się zachowujemy, czy w jaki sposób mówimy. Powinien być dostosowany do charakteru stanowiska, na które aplikujesz i do kultury organizacyjnej firmy. Dobrze sprawdzą się stonowane kolory, które pozwolą rozmówcy skupić się na tym, co mówisz.

Naturalne zachowanie

Twoja twarz powinna być w centrum uwagi, ponieważ komunikacja niewerbalna podczas rozmowy online jest mocno ograniczona. Utrzymuj więc kontakt wzrokowy z rozmówcą, uśmiechaj się i zachowuj naturalnie. Pamiętaj, że bliskie ujęcie kamery może wyolbrzymiać nasze ruchy, ale nie rezygnuj zupełnie z gestykulacji, bo wtedy stracisz na autentyczności. Bądź sobą!


Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej online?

Wszystko gotowe i sprawdzone? To dobrze, ponieważ dzięki gruntownemu przygotowaniu będziesz czuć się pewnie i swobodnie opowiadając o swoich doświadczeniach zawodowych. Polecamy przeczytać: Jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę oraz Jakie pytania warto zadać rekruterowi?  

 

Czego unikać podczas zdalnej rozmowy rekrutacyjnej?

Na koniec 8 istotnych szczegółów, które pomogą Ci zadbać o profesjonalny wizerunek podczas rozmowy o pracę. Unikaj:

  • Niespodziewany brak prądu lub internetu tuż przed rozmową? Śmiało dzwoń do rekrutera i wyjaśnij sprawę, po drugiej stronie też jest człowiek.
  • Korzystania podczas rozmowy z firmowego konta swojego obecnego pracodawcy, używaj prywatnego kanału.
  • Niepoważnych adresów mailowych i nazw użytkownika – Kwiatuszek30 i RudyRyś odpadają.
  • Czytania odpowiedzi na pytania rekrutera z kartki lub z monitora – to naprawdę widać. Lepsza będzie lista kluczowych punktów, które chcesz opowiedzieć o sobie. Przygotowałbyś przecież taką przed rozmową, prawda?
  • Wstawania z miejsca i chaotycznych poszukiwań. Miej pod ręką wszystkie niezbędne dokumenty, notatki, kartkę i długopis.
  • Dresów, szortów i innych domowych elementów dolnej garderoby, chociaż ich nie widać. A co, jeśli jednak będziesz zmuszony wstać?
  • Siadania na tle drzwi – zgodnie z prawem Murphy’ego, jeśli nikt ma nie wejść podczas rozmowy, to na pewno wejdzie.
  • Martwienia się o wpadki przed kamerą. Przewrócisz szklankę, spadnie na Ciebie lampa, kot wskoczy na klawiaturę? Uśmiech, przeprosiny i działasz dalej!