jak rozmawiać z kandydatem
Skuteczna rekrutacja
Jak rozmawiać z kandydatem, z którym nie czujesz chemii
Znasz to uczucie gdy od początku wiesz, że nadajecie z kandydatem na tych samych falach? A znasz to uczucie, gdy czas upływa, a między wami nic nie klika? Kontynuujesz rozmowę? A może po 15 minutach dziękujesz za spotkanie? Zanim spiszesz taką rozmowę na straty, spróbuj zrozumieć z czego to wynika. Możesz nawiązać lepszy kontakt z rozmówcą, kierując ją na inne tory.
  1. Jeśli rozmowa o doświadczeniu, zadaniach i obowiązkach prowadzi donikąd, spróbuj skierować ją na obszar, który powie więcej o inteligencji emocjonalnej kandydata. Możesz spytać: „Z czego ostatnio byłeś dumny w pracy?”, „Jak reagujesz, gdy ktoś krytykuje twoją pracę?”, „Gdybyś miał środki na otworzenie firmy, czym chciałbyś się zająć?”
  2. Jeśli już na początku czujesz, że brakuje między wami chemii, zburz ustalony porządek rozmowy. Spytaj kandydata na przykład: „Jakie pytanie chciałbyś, usłyszeć na początek?”. Takie nieoczywiste postawienie sprawy zwiększy autentyczność i może pomóc otworzyć się kandydatowi.
  3. Niektórzy czują się niekomfortowo, mówiąc o sobie. Zamiast pytać o sukcesy, przedstaw mu case i poproś o sugestie jak poradzić sobie z taką sytuacją. Zyskasz wgląd w to, jak twój rozmówca myśli i z jaką kreatywnością podchodzi do rozwiązania problemu.
  4. W ludzkiej naturze leży szybki osąd sytuacji. Jednak gdy chodzi o rozmowę rekrutacyjną, poleganie na pierwszym wrażeniu może być niebezpieczne. Może kandydat jest rozproszony, bo to jego pierwsza rozmowa rekrutacyjna od lat? Może rozmowy online go stresują i to go blokuje? Może jest introwertykiem? Zadaj pytanie otwarte, w stylu „co najbardziej lubisz w swojej pracy” lub „co jest dla ciebie interesujące, ale inni mogą uznać za nudne?”. Odpowiedź może wyzwolić energię w kandydacie, a w tobie zainteresowanie.
  5. Nawet podczas najtrudniejszej rozmowy pamiętaj o tym, kogo poszukujesz. Liczą się kompetencje i potencjał do danej roli. To, że rozmowa z kandydatem się nie klei nie musi oznaczać, że nie będzie to idealny match dla twojego hiring managera lub klienta.

Spróbowałeś wszystkiego i nadal nie klika? Dokończ rozmowę tak, żeby pozostawić kandydata z pozytywnym wrażeniem, aby miał jak najlepsze doświadczenie. Może kiedyś spotkacie się przy innym projekcie. Może poleci współpracę z tobą innym. Może zarekomenduje ci osobę, która okaże się twoim rekrutacyjnym strzałem w dziesiątkę.

Przeczytaj też jak unikać nieświadomego negatywnego wpływu na rekrutację.

Tu dowiesz się jak usprawnić proces rekrutacji.