1. Dowiedz się jak najwięcej – o firmie, produktach, usługach, zespole
W ogłoszeniu rekrutacyjnym dokładnie opisano zakres obowiązków, wymagania wobec kandydata oraz oferowane warunki pracy. Teraz czas na odrobienie pracy domowej. Zbierz informacje o firmie, do której aplikujesz, sprawdź jej otoczenie konkurencyjne. Skup się szczególnie na zagadnieniach, które mogą dotyczyć działu, do którego chcesz dołączyć. Strona www i media społecznościowe to dobre źródła danych. Poszukaj elementów, które Cię zaciekawiły, zaintrygowały, zainspirowały. Na Linkedin możesz sprawdzić, kto np. pracuje w zespole, do którego chciałbyś dołączyć lub w jaki sposób pracownicy przedstawiają pracę w swojej firmie. Wyposażony w wiedzę będziesz swobodnie rozmawiać z rekruterem, a przy okazji podkreślisz swoją znajomość branży.
2. Zastanów się, jak opowiesz o swoich doświadczeniach zawodowych
Przygotuj się na pytanie o dotychczasowy przebieg kariery, realizowane projekty, współpracę, sukcesy i… porażki. Pamiętaj, że rozmówca już czytał Twoje CV, na tym etapie chciałby poznać więcej szczegółów – w jaki sposób osiągnąłeś swoje wyniki, z jakich działań jesteś najbardziej zadowolony i dlaczego, które projekty dawały Ci najwięcej satysfakcji, jak radziłeś sobie z trudnościami. Dzięki podzieleniu się indywidualną historią opartą na własnych przykładach nie będziesz brzmiał szablonowo i dasz się zapamiętać jako interesujący kandydat.
Jak mówić o sukcesach? Jak dobrze opowiedzieć o doświadczeniach zawodowych?
Zrób listę osiągnięć, które będą adekwatnie podkreślały Twoje atuty na nowym stanowisku. Postaw na konkrety, liczby, przykłady.
Specjalizujesz się w sprzedaży? Opowiedz to liczbami: w ostatnim kwartale pozyskałam X klientów, co oznaczało przekroczenie targetu o X procent i wzrost obrotów o X w stosunku do poprzedniego okresu.
Zarządzasz mediami społecznościowymi? Oprzyj to o dane: przygotowane przeze mnie posty generowały średnio o X procent więcej interakcji niż wpisy konkurencji.
Nie wstydź się mówić o swoich osiągnięciach i ich nie umniejszaj. Brak pewności siebie może pogrążyć najlepiej przygotowanego merytorycznie kandydata. Profesjonalny rekruter doskonale umie odróżnić mówienie o sukcesach od przejawów arogancji.
3. Przemyśl kwestie wynagrodzenia
Na spotkaniu padnie też pytanie o oczekiwany poziom wynagrodzenia. Możesz podać dokładną kwotę lub zarobki w widełkach, jeśli uzależniasz jej wysokość od systemu premiowego. Najwygodniej dla rekrutera będzie, jeśli podasz stawkę brutto. Przygotuj się na określenie zarobków w okresie próbnym i docelowo. Pomyśl, jakie zarobki byłyby dla Ciebie satysfakcjonujące biorąc pod uwagę Twoje kwalifikacje, ale też miejsce pracy i stanowisko. Przeczytaj też Jak negocjować wynagrodzenie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli nie orientujesz się, jakiego wynagrodzenia możesz oczekiwać, sprawdź raporty i kalkulatory wynagrodzeń dostępne w internecie. Nie powinieneś kierować do rekrutera pytania o przewidywany budżet na zatrudnienie, możesz natomiast spytać o benefity pozapłacowe, dodatki czy dofinansowania.
4. Zadbaj o szczegóły
Bądź przygotowany, aby zadać też własne pytania. Dzięki temu nie zalegnie krępująca cisza na hasło „Czy ma Pani/Pan do nas jakieś pytania?”. Sprawdź Jakie pytania warto zadać na rozmowie o pracę?. Przejrzyj także koniecznie porady Czego nie mówić podczas rozmowy rekrutacyjnej. Czeka Cię rozmowa przez internet? Przeczytaj Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej online. Jeszcze więcej przydatnych porad, dzięki którym skutecznie zmienisz pracę i zadbasz o swoją karierę, znajdziesz w naszej bazie wiedzy.