Młoda kobieta w okularach i jesiennych kolorach pisze CV na laptopie siedząc na home office
Zmiana pracy
Jak napisać dobre CV? Wyrzuć szablon!
Jak napisać dobre CV? Tak, żeby rekruter mógł szybko i pewnie zweryfikować, czy jesteś kandydatem, któremu warto przyjrzeć się dokładniej. Tak, żeby było przejrzyste, konkretne i czytelne – także dla zautomatyzowanych systemów rekrutacyjnych (ATS). Zobacz jak napisać CV, żeby ułatwić pracę rekruterowi i zwiększyć swoją szansę na wejście w nową rolę zawodową:

Co koniecznie musi być w CV?

  1. Doświadczenie zawodowe, kompetencje i umiejętności
  2. Dane kontaktowe
  3. Klauzula RODO

Cytując klasyka, CV dla każdego to CV dla nikogo… Dlatego do pisania życiorysu trzeba podejść indywidualnie. Jednym słowem, stwórz CV szyte na miarę oferty, na którą aplikujesz.

Dlatego nie musisz wymieniać wszystkich stanowisk na których pracowałeś – uwzględnij tylko te, które mają odniesienie do roli, o którą się starasz. Wybierz te, które są spójne z kompetencjami i zadaniami opisanymi w ogłoszeniu o pracę.

Doświadczenie zawodowe podaj w kolejności od najświeższego, do najstarszego.

Opisz je zwięźle i konkretnie – pokaż swoją skuteczność na poprzednich stanowiskach i podkreśl te doświadczenia, które będą mogły być wykorzystane na nowym. Te najdokładniej dopasowane do profilu kandydata podkreśl i umieść w pierwszej kolejności. Sukcesy i osiągnięcia opisz liczbowo lub używając porównań przed-po, żeby łatwo je było zinterpretować. Dowiedz się jak mówić o swoich dokonaniach.

Jeśli jesteś na początku swojej kariery i nie masz dużego doświadczenia napisanie CV może wydawać się wyjątkowo trudne. Ale na pewno masz go więcej niż myślisz! Wakacyjna praca w kawiarni to przecież obsługa klienta, dbanie o wizerunek marki, praca w elastycznych godzinach. Wolontariat to zaangażowanie, organizacja pracy, nawiązywanie relacji. Masz wiele umiejętności, które zdobyłeś dzięki dotychczasowym rolom, niekoniecznie zawodowym.

W CV podaj podstawowe dane: imię, nazwisko, adres email i numer telefonu, aby rekruter miał do ciebie szybki kontakt.

Ważna jest też aktualna klauzula RODO. Bez tej klauzuli w CV ryzykujesz, że rekruter nie będzie mógł wykorzystać twoich danych w procesie rekrutacji. Umieszcza się ją zazwyczaj na końcu dokumentu. Według stanu prawnego na 2022 rok wystarczy, że klauzula w CV przyjmie np. taki kształt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celach niezbędnych do realizacji bieżącego i przyszłych procesów rekrutacji oraz na udostępnienie moich danych osobowych pracodawcom, na rzecz których wskazana firma prowadzi rekrutacje.

Co warto wpisać do CV

  1. Jednozdaniowe podsumowanie twojej kandydatury
  2. Edukacja

Dla rekrutera będzie pomocne, pod imieniem i nazwiskiem u góry CV umieścisz jedno, dwa zdania o sobie. Nawiązujący do oferty pracy mini profil zawodowy, odpowiadający na pytanie rekrutera: czy ten kandydat to odpowiednia osoba do tej roli?”. Opisujący, kim jesteś lub jakiego rodzaju poszukujesz roli.

Jakiś czas temu trendem było umieszczanie w nagłówku swego rodzaju deklaracji czy credo o sobie. To zaowocowało banalnymi lub napuszonymi klonami typu „Doświadczona, ambitna specjalistka, z wybitnymi efektami sprzedażowymi”.

Lepiej zastąp je prostym nagłówkiem opisującym w prosty sposób ciebie i twoją specjalizację, np.:

„specjalista ds. sprzedaży z 5-letnim doświadczeniem w branży telekomunikacyjnej”

Sekcję „edukacja” umieść w CV pod opisem doświadczenia. Jeśli właśnie ukończyłeś szkołę i nie masz jeszcze dużego zawodowego dorobku możesz napisać o nim nieco szerzej. W pozostałych wypadkach wystarczy nazwa szkoły i kierunek lub specjalizacja.

Czego nie trzeba umieszczać w CV

Pamiętaj, że w CV nie masz obowiązku podawania daty urodzenia.

Podobnie – zdjęcie nie jest obowiązkowe. Co ważne, coraz więcej firm świadomie rezygnuje z sugerowania się zdjęciem w CV, więc kolejny raz – ułatw pracę rekruterowi i nie dołączaj zdjęcia do swojego życiorysu.

Nie poddawaj ocenie swoich umiejętności – używane przez kandydatów skale (liczbowa, kropkowa, opisowa, procentowa itp.) wprowadzają spore zamieszanie w ich interpretacji. Lepszym rozwiązaniem jest po prostu wymienienie programów, których używasz lub języków, którymi możesz posługiwać się w pracy. Jeśli w ogłoszeniu opisany jest konkretny oczekiwany poziom wiedzy lub umiejętności – wtedy go oczywiście podaj.

Jak powinno wyglądać CV

Nie ma jednego dobrego szablonu CV, nie ma uniwersalnego wzoru CV. Pamiętaj, że ważniejsza od wystrzałowego designu jest wystrzałowa argumentacja, która potwierdzi, że jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko.

Dlatego unikaj używania dużych akapitów tekstu do wyjaśnienia swojego doświadczenia i nie skupiaj się tylko na opisie obowiązków na danej roli. Podzieli się tym, co osiągnąłeś na danym stanowisku lub wpływem, jaki miałeś na organizację. Pamiętaj: obowiązki, specjalizacje osiągnięcia, liczby, fakty.

Pisz w punktach, aby ułatwić czytanie rekruterowi.

Nie rozpisuj się! Nie ma nic gorszego niż słabo czytelny, ściśnięty gąszcz liter. Na opowiadanie o szczegółach doświadczenia przyjdzie czas podczas rozmowy. Czeka cię rekrutacja online? Tu dowiesz się jak się do niej dobrze przygotować.

Przy nazwie stanowiska dodaj też nazwę firmy, dla której pracowałeś. Jeśli nazwa firmy nie jest dobrze znana uzupełnij ją o kilka słów, które opiszą branżę lub zakres działania organizacji.

Jeśli wiesz, że twoje CV może trafić w pierwszej kolejności do automatycznego systemu rekrutacyjnego, postaw na bardzo prosty projekt. Najlepszy będzie standardowy dokument Microsoft Word lub inny wymagany przez system, np. w formacie PDF.

Powinien być wolny od ozdobników i skomplikowanego formatowania.

Jeśli masz pewność, że najpierw zapozna się z nim rekruter z krwi i kości, możesz postarać się wpleść elementy bardziej kreatywne. Ale pamiętaj, że ostatecznie oceniane będzie twój potencjał do nowej roli, a nie design CV.

Ile stron powinno mieć CV? Zawsze znajdzie się ktoś, kto powie że CV powinno zmieścić się na jednej stronie A4. Ale jeśli twoje doświadczenie pozwala na to, żeby zapełnić 3 strony samymi konkretami odnoszącymi się do stanowiska na które aplikujesz – rekruter nie będzie miał nic przeciwko.

Porada: przed wysłaniem CV daj je jeszcze do przeczytania drugiej osobie. Wypatrzy literówki, błędy, powtórzenia i wszystkie inne potknięcia. Dzięki temu twoje CV będzie bezbłędne i przedstawi cię rekruterowi jako osobę zaangażowaną i skrupulatną.

Czy w odpowiedzi na inne oferty pracy pisać różne CV? Tak! Szczególnie jeśli zakres obowiązków i wymaganego doświadczenia znacznie się różni. Przy aplikowaniu zastanów się, które elementy z twojej dotychczasowej ścieżki zawodowej i które osiągnięcia będzie najkorzystniej podkreślić. Jednym słowem – CV najlepiej pisać na miarę.

Tu znajdziesz więcej porad, które pomogą ci na etapie zmiany pracy.

Powodzenia na nowej drodze kariery!