Liderzy Diversity 2023 w Europie - wyniki rankingu Financial Times
Trendy
Dwie polskie firmy w czołówce Diversity Leaders 2023
Firmy stawiające na różnorodność płci mają o 21, a te stawiające na różnorodność etniczną aż o 33% większe szanse na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków niż te, w których różnorodności brakuje - wynika z analiz. Nie dziwi więc, że inwestorzy i pracownicy chcą wiedzieć, które firmy przodują w zakresie Diversity & Inclusion. Dlatego Financial Times po raz kolejny opracował ranking Liderów Różnorodności. W ścisłej czołówce jest dwóch pracodawców z Polski.

Lista 850 wyróżnionych firm została przygotowana przy współpracy z agencją badawczą Statista na podstawie informacji zebranych od ponad 100 000 pracowników. W ankietach oceniali oni praktyki w zakresie różnorodności i włączania stosowane przez pracodawców. Mogli też przedstawić swoje osobiste opinie oraz odnieść się do praktyk innych firm.

Dobra informacja jest taka, że liderzy różnorodności są konsekwentni w swoich strategiach D&I. Aż 80 procent firm sklasyfikowanych w tegorocznym rankingu FT było na liście wyróżnionych również w poprzednich latach.

Dwie polskie firmy w TOP 10

W pierwszej dziesiątce europejskich liderów różnorodności są dwie firmy z Polski. Allegro zostało sklasyfikowane na wysokim szóstym miejscu, tuż za nim znalazł się CD Projekt – producent takich światowych hitów wśród gier jak Wiedźmin czy Cyberpunk 2077.

Wśród marek międzynarodowych w drugiej dziesiątce uplasowała się m.in. IKEA, a europejskie oddziały gigantów technologicznych Google i Microsoft pojawiły się w trzeciej dziesiątce. Facebook zamyka pierwszą setkę wyróżnionych firm.

Liderzy Diversity & Inclusion z Polski

Na ostatecznej liście znalazło się 850 przedsiębiorstw, które uzyskały najwyższą łączną liczbę punktów w indeksie różnorodności. Wśród nich jest 20 firm, które swoją europejską siedzibę mają w Polsce. Poza Allegro i CD Projekt w rankingu znalazły się m.in. Alior Bank, Bank Millennium, Budimex, Comarch, InPost, LPP, Neuca, Polsat Box, Grupa Tauron i Żabka Polska.

Top 10 firm z Polski wyróżnionych tytułem Lider Różnorodności - Diversity Leaders 2023

Trudna weryfikacja praktyk D&I w firmach

Autorzy raportu przyznają, że ankiety pracownicze nie są perfekcyjną metodą badania stopnia zaangażowania firmy w praktyki różnorodności. Pracownicy mogą zawyżać lub zaniżać rzeczywisty poziom różnorodności i inkluzywności organizacji, a ocena jest obarczona subiektywizmem. Zdecydowanie lepiej byłoby opierać się na raportowanych, audytowanych danych, jednak paradoks polega na tym, że nie zawsze można je zebrać lub opublikować ze względu na ograniczenia regulacyjne i prawne (m.in. związane z wrażliwością danych).

Jak powstał ranking Europejskich Liderów Różnorodności 2023?

Badanie zostało przeprowadzone w maju 2022 roku za pomocą ankiety internetowej na reprezentatywnej dla każdego z 16 krajów grupie zatrudnionych. Następnie wykonano analizę due diligence w celu zweryfikowania i ewentualnego usunięcia z rankingu firm zaangażowanych w śledztwa, procesy lub pozwy dotyczące dyskryminacji w miejscu pracy w Europie. Okazało się bowiem, że nawet firmy oceniane pozytywnie przez pracowników i notowane wysoko w rankingach nie są pozbawione wyzwań związanych z różnorodnością. Dodatkowo w tegorocznej edycji, w ramach zaostrzenia kryteriów kwalifikacyjnych, w rankingu mogły znaleźć się tylko firmy posiadające oficjalną politykę Diversity & Inclusion lub inne publiczne zobowiązania w tym zakresie, jak np. dedykowane programy i inicjatywy.

Ankietowani pracownicy zostali zapytani dla jakiej firmy lub instytucji pracują oraz w jakim stopniu pracodawca promuje ich zdaniem różnorodność – w skali od 0 do 10. Następnie poproszono o wyrażenie opinii na pięciostopniowej skali Likerta na temat serii stwierdzeń dotyczących wieku, płci, pochodzenia etnicznego, niepełnosprawności i orientacji seksualnej. Aby odzwierciedlić opinie grup niedostatecznie reprezentowanych, odpowiedzi kobiet, osób starszych oraz zróżnicowanych etnicznie miały wyższą wagę od pozostałych.

Przeczytaj także wyniki polskiego badania Diversity IN Check.

Cały ranking można przeanalizować na stronie Financial Times.

Źródła danych w materiale: McKinsey, Statista.