Kobieta na rozmowie o pracę bez stresu opowiada o doświadczeniu zawodowym
Zmiana pracy
Jak poradzić sobie ze stresem podczas rozmowy o pracę?
Zaproszono Cię na rozmowę rekrutacyjną? To świetnie! Rekruter przeanalizował Twój profil zawodowy i ocenił, że jesteś kandydatem dobrze dopasowanym do oferty pracy. To znaczy, że masz atuty, które zauważył potencjalny pracodawca i chciałby dowiedzieć się o nich więcej. I poznać Cię osobiście. Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna. Czujesz, że im bliżej spotkania, tym bardziej jesteś zdenerwowany? Jeśli nie chcesz, aby nadmierny stres popsuł Twoją szansę na zmianę pracy, zapoznaj się z technikami walki ze stresem, które dla Ciebie zebraliśmy.

1. Pomyśl o stresie jak o zastrzyku adrenaliny

Pamiętaj, że stres nie zawsze jest wrogiem. Niewielka ilość adrenaliny we krwi działa mobilizująco, będzie więc Twoim sprzymierzeńcem podczas rozmowy. Zwiększa natlenienie mózgu i podwyższa poziom glukozy, dodając Ci energii. Jednym słowem aktywizuje organizm do radzenia sobie w trudnej sytuacji. To dlatego serce bije mocniej, dłonie mogą robić się wilgotne, a na twarz występuje rumieniec – przyspieszył metabolizm.

Dopiero długotrwały, silny stres powoduje wyrzut kortyzolu, który wywołuje pustkę w głowie, osłabia kreatywność i zdolność do myślenia abstrakcyjnego. Do tego doliczyć można drżenie rąk, kołatanie serca, suchość w ustach a nawet – atak paniki

Stres jest naturalną reakcją w sytuacjach, gdy uważamy, że będziemy poddani ocenie przez innych – przypomnij sobie egzamin, publiczną prezentację, czy pierwszy dzień w nowej pracy. Podczas rozmowy o pracę chcemy wypaść jak najlepiej, aby zostać ocenieni jako warty zatrudnienia profesjonalista. I zdobyć przychylność rozmówcy. To tak, jakby połączyć egzamin, prezentację i… pierwszy dzień w nowej pracy.

2. Przygotuj się na różne scenariusze

To Twoja pierwsza rozmowa o pracę? Bardzo dawno nie byłeś na rozmowie rekrutacyjnej? Masz za sobą nieudaną rozmowę kwalifikacyjną i martwisz się o powodzenie kolejnej?

Niepokój to obawa przed tym, co nieznane lub przed powtórzeniem negatywnego doświadczenia z przeszłości. Samo uświadomienie sobie tej zależności bywa pomocne w obniżeniu stresu. Skuteczny sposób na spokojną głowę to gruntowne przygotowanie do spotkania. Im lepsze przygotowanie, tym niższy stres (potwierdzi każdy, kto przed ważnym wystąpieniem przećwiczył je 50 razy przed lustrem…).

  • Sprawdź odpowiednio wcześniej jak dojechać na miejsce spotkania. Widmo spóźnienia = stres!
  • Weź wolny dzień lub tak zaplanuj dzień pracy, żeby przed rozmową znaleźć chwilę na krótki odpoczynek (najlepiej w ruchu, bo wysiłek fizyczny rozładowuje napięcie). Wyśpij się!
  • Jeśli będzie to rozmowa przez internet, tu dowiesz się Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej online.
  • Zabierz ze sobą niezbędne dokumenty i CV. Nawet jeśli się nie przydadzą, będziesz czuł się spokojniej mając je przy sobie.
  • Zadbaj o odpowiedni wygląd zewnętrzny, to pomoże Ci poczuć się pewnie i profesjonalnie.
  • Zapoznaj się z informacjami na temat firmy, przemyśl co będziesz chciał powiedzieć. Tu dowiesz się Jak przygotować się do rozmowy o pracę.
  • Wyobraź sobie idealny przebieg tej rozmowy – pomyśl jak się przywitasz, jak przedstawisz swoje atuty i jak z uśmiechem zadowolenia wyjdziesz ze spotkania.

3. Zadbaj o ciało

Wszystko przećwiczone i przygotowane. Czekasz na pozytywny zastrzyk energii, który pozwoli Ci jasno wyrażać myśli i celnie odpowiadać na pytania. Jeśli jednak poczujesz przypływ napięcia tuż przed wejściem do sali / kliknięciem w link z zaproszeniem do spotkania, wypróbuj te trzy techniki:

Prawidłowy oddech obniża stres

W nerwowych sytuacjach oddychamy szybko i płytko, lub przeciwnie – wstrzymujemy oddech. To zmniejsza dopływ krwi do mózgu. Natomiast już jeden głęboki oddech potrafi przynieść ulgę. Dlatego, kiedy czujesz rosnące zdenerwowanie, spróbuj oddechu przeponowego. Oddychaj tak, aby powietrze napełniało brzuch, a nie podnosiło klatkę piersiową. Wydech powinien trwać mniej więcej 3 razy dłużej niż wdech. Nabieraj powietrza i wypuszczaj je nosem. To sprawi, że oddech się wydłuży, a Ty uspokoisz.

Nawodniony mózg lepiej pracuje

W wyrównaniu oddechu pomoże też wypicie powoli szklanki wody. Dodatkowo woda nawilża struny głosowe i niweluje suchość w gardle, dzięki czemu będziesz mówił wyraźnie, bez zbędnych chrząknięć czy pokasływania. Ponadto odwodniony organizm to prosta droga do bólu głowy i kłopotów z koncentracją.

Otwarta postawa daje pewność

Według badań patrzenie w niebo, w chmury, na wierzchołki gór, a nawet na szczyty wieżowców wyzwala w nas energię, ponieważ kierując wzrok do góry, mentalnie również podążamy „ku górze”. Podobnie jest z postawą ciała. Wyprostowani, z uniesioną głową i uśmiechem na ustach, wysyłamy do mózgu sygnał – jest dobrze! Możesz też spróbować techniki relaksacyjnej Jacobsona – naprzemiennie napinając i rozluźniając mięśnie obniżysz napięcie w stresowej sytuacji.

Jeśli mimo wszystko Twoje podekscytowanie i radość z szansy na zmianę pracy przerodzi się przed rozmową w stres… zmień sposób, w jaki myślisz o spotkaniu:

  • Skoro zostałeś zaproszony, to znaczy, że masz coś istotnego do zaoferowania dla pracodawcy
  • Nie idziesz na dywanik do dyrektora
  • To będzie partnerska dyskusja, która jest biznesowo ważna dla obydwu stron: kandydata i rekrutera.