Kobieta przygotowuje się do rozmowy rekrutacyjnej
Zmiana pracy
O co nie pytać rekrutera podczas rozmowy o pracę?
Niefortunnie pytanie może popsuć nawet najlepsze wrażenie, jakie wywarłeś na rekruterze podczas rozmowy o pracę. Podpowiadamy, jakich pytań nie zadawać podczas rozmowy rekrutacyjnej, aby skutecznie zbudować wizerunek zaangażowanego, dobrze dopasowanego kandydata.

1. Czym zajmuje się firma?

To pytanie, które świadczy o nieprzygotowaniu kandydata do rozmowy lub nonszalanckim podejściu do procesu rekrutacyjnego. Nawet jeśli bierzesz udział w rekrutacji ukrytej, podczas której na pierwszych etapach nie znasz nazwy firmy, otrzymujesz informacje o jej profilu biznesowym. Ogłoszenia rekrutacyjne najczęściej dokładnie opisują stanowisko i zakres obowiązków, a zaangażowanego kandydata poznaje się po tym, że stara się jak najlepiej zapoznać z zakresem działalności potencjalnego pracodawcy jeszcze przed rozmową rekrutacyjną. Jeśli chcesz dobrze wypaść podczas pierwszego spotkania, przeczytaj Jak dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.

Zamiast tego zadaj pytania szczegółowe – dotyczące oferty, z którą się zapoznałeś czy produktu, który Cię zainteresował. Możesz spytać o konkretne działania firmy, które zauważyłeś lub o jej otoczenie konkurencyjnie. Dzięki nim potwierdzisz przygotowanie i zaznaczysz swoją znajomość branży.

 

2. Czy pracujecie w nadgodzinach?

Pamiętaj, że praca w nadgodzinach to nie jest standard, ale w każdym zawodzie i na każdym stanowisku może kiedyś zaistnieć taka potrzeba. Tak bezpośrednie pytanie może zostać przyjęte jako roszczeniowe. Jednocześnie zasady pracy i warunki zatrudnienia to kwestie fundamentalne. Jak zatem pytać o ważne dla Ciebie sprawy, aby nie zabrzmiały arogancko? Przeczytaj Jakie pytania warto zadań na rozmowie o pracę?

 

3. Kiedy mogę wziąć urlop?

Odpowiedź brzmi: kiedy zostaniesz naszym pracownikiem. To kolejne pytanie, które sugeruje rekruterowi, że skupiasz się na sobie, zamiast przede wszystkim pokazać wartość, jaką możesz wnieść do nowej firmy.

Natomiast, jeśli masz zaplanowany urlop, którego nie możesz/ nie chcesz odwołać lub wiesz o innych okolicznościach, które mogą Ci utrudnić pracę na nowym stanowisku – poinformuj o tym rekrutera, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych niespodzianek.

4. Jak wypadam na tle innych kandydatów?

Jasne, że chciałbyś wiedzieć jak oceniana jest Twoja kandydatura i jakie masz szansę na nową pracę. Natomiast proces rekrutacyjny jest wieloetapowy, a jego wynik nie zależy wyłącznie od jednej osoby. Takie pytanie stawia też w niezręcznej sytuacji samego rekrutera. Jeśli chcesz zyskać pewność, że odpowiadasz profilowi poszukiwanej osoby, spytaj lepiej o pożądane cechy charakteru i kompetencje na tym stanowisku, lub o to, za co pracownicy są najczęściej doceniani w firmie.

Jeśli chcesz jeszcze lepiej przygotować się do obrony przed wpadką na rozmowie rekrutacyjnej, koniecznie przeczytaj Czego nie mówić rekruterowi podczas rozmowy o pracę?