Młoda kobieta czeka na pytania na rozmowie o pracę
Zmiana pracy
3 techniki, dzięki którym pozytywnie wyróżnisz się na rozmowie o pracę
Chcesz, aby podczas rozmowy rekruter zyskał pewność, że jesteś bardzo dobrym kandydatem na to stanowisko? Zadając pytania podczas rozmowy o pracę sformułuj je w odpowiedni sposób, tak aby nie odnosiły się do abstrakcyjnej sytuacji, ale dotyczyły bezpośrednio ciebie i twojego rozmówcy.

Wizualizacja

Zamiast używać ogólnych, nieokreślonych zwrotów, odnieś je do siebie i swojej sytuacji. Na przykład zamiast pytać „Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku?”, „Czego oczekujecie od kandydata na to stanowisko?” spytaj „Jak będzie wyglądał mój dzień pracy?”, „Za co będę odpowiedzialna w tej roli?

Dzięki tak zadanym pytaniom, rekruter odpowiadając będzie od razu wizualizował sobie jak wykonujesz zadania. To skuteczna technika, dzięki której zapadniesz w pamięć rozmówcy.

Nawiązanie

Zadając pytania, nawiązuj do wcześniejszej wypowiedzi rekrutera, lub tematów, o których już wspólnie dyskutowaliście, np. „Wspomniał pan, że jest związany z firmą już osiem lat. Co pan osobiście najbardziej ceni w tej pracy?”; „Czy może mi pani opowiedzieć więcej o tym projekcie przewidzianym na drugie półrocze, którym bym się zajmowała?”.

Zaintrygowanie

Jakie jeszcze pytania warto zadać osobie rekrutującej? Oto kilka przykładów nieoczywistych pytań, które pomogą ci zostać zapamiętanym jako zaangażowany, zaciekawiony pracą i interesujący kandydat.

  • Jakie są najpilniejsze / najważniejsze projekty, którymi będę się miał zająć?
  • Co jest największym wyzwaniem na moim stanowisku?
  • Co warto przeczytać / z czym jeszcze warto się zapoznać, żebym mogła sprawnie wejść w tematykę / kulturę firmy?
  • Co jest najbardziej zaskakujące dla nowych pracowników, gdy rozpoczynają tu pracę?
  • Jaka jest różnica między pracą tu, a w miejscach, gdzie pracowała pani wcześniej?
  • Jaka była najbardziej wyjątkowa ścieżka kariery w firmie?

Jest jeden warunek. Przed spotkaniem sprawdź, z kim będziesz rozmawiać, tak aby dobrać odpowiednie pytania do stażu i zakresu kompetencji osoby biorącej udział w rozmowie. Na część z nich najlepszą odpowiedź będzie znał hiring manager, a na inne wieloletni pracownik działu HR.

Pamiętaj też, żeby nie pytać o rzeczy, które są łatwo dostępne lub powinieneś je już wiedzieć, np. z oferty pracy. Tu sprawdzisz, o co jeszcze nie pytać rekrutera.

Kiedy zadawać pytania?

Nie musisz czekać do końcowego etapu rozmowy, podczas którego standardowo jest miejsce na pytania do rekrutera. Dobrym sposobem na zasygnalizowanie, że będziesz miał pytania jest wtrącenie typu „Mam co do tego tematu kilka pytań. Mogę je zadać teraz, czy poruszymy je w dalszej części rozmowy?”