Młoda kobieta zastanawia się, czy warto zmienić pracę
Zmiana pracy
Jak nie stracić okazji na lepszą pracę
Masz już ofertę zatrudnienia w ręku. Ale masz też szansę na drugą, do tego lepszą. Chcesz też sprawdzić, jak zakończy się trzeci proces rekrutacyjny, w którym bierzesz udział. Bo to praca Twoich marzeń. Nie chcesz stracić okazji, ale wolisz nie ryzykować odrzucenia pewniaka. Oto podpowiedzi, w jaki sposób zjeść ciastko i mieć ciastko:

Poproś o czas na podjęcie decyzji

Każda strona chciałaby zamknąć proces rekrutacyjny jak najszybciej. Czy w takiej sytuacji możesz jeszcze prosić o czas na zastanowienie? Strategia ryzykowna, ale kto nie ryzykuje… Krok pierwszy – wyraź wdzięczność z otrzymanej oferty pracy. Potwierdzisz w ten sposób rekruterowi swoje zaangażowanie. Krok drugi – poproś o kilka dni na podjęcie ostatecznej decyzji. Oceń reakcję rekrutera. Bądź przygotowany, że nie będzie chciał czekać tak długo, musi wiedzieć jak działać dalej – czy wrócić do innych kandydatów, czy od nowa rozpocząć proces poszukiwań. Możesz też spytać wprost, ile masz dni na rozważenie oferty. Bądź autentyczny i profesjonalny. Proaktywna komunikacja ma kluczowe znaczenie nie tylko dla Twojego dobrego samopoczucia, ale także dla wrażenia, jakie po sobie pozostawisz w firmie, z której oferty rezygnujesz.

Bądź przygotowany, że nie będzie chciał czekać tak długo, musi wiedzieć jak działać dalej – czy wrócić do innych kandydatów, czy od nowa rozpocząć proces poszukiwań.

Odrzuć oferty, którymi nie jesteś zainteresowany

Przyjrzyj się pozostałym ofertom, o które się starałeś i odrzuć te, które są mniej atrakcyjne niż Twój pewniak. Niezależnie od etapów rekrutacji, na których byłeś – poinformuj o swojej decyzji rekruterów. Pamiętaj, że zatrudnienie nowego pracownika zajmuje tygodnie, a czasem miesiące. Dlatego jak najszybciej zadzwoń do rekrutera (ewentualnie napisz w tej sprawie maila  – to lepsze niż wysłanie smsa, czy wiadomość przez Linkedin). Podziękuj za możliwość wzięcia udziału w procesie i wyjaśnij, że planujesz przyjąć inną ofertę. To wyraz szacunku, a przy okazji zadbasz o dobre relacje, które mogą procentować w przyszłości.

Niezależnie od etapów rekrutacji, na których byłeś – szybko poinformuj o swojej decyzji rekruterów.

Zrób listę za i przeciw

Rozpisz dokładnie plusy i minusy oferty zatrudnienia, którą otrzymałeś. Zastanów się, na czym ci najbardziej zależy. Praca hybrydowa czy 100% zdalna? Dobry dojazd komunikacją miejską czy zaciszna lokalizacja biura? Czy firma, która chcę cię w swoich szeregach oferuje narzędzia pracy (oprogramowanie, systemy, środowisko itp.), które ci odpowiadają? Jesteś już po rozmowie z potencjalnym przełożonym – czy poczułeś między wami chemię? Może miałeś okazję zobaczyć siedzibę, ludzi, zapoznać się z kulturą organizacyjną – te wszystkie elementy mogą ci pomóc podjąć decyzję.

Zastanów się, na czym ci najbardziej zależy, np. najważniejsza jest dla ciebie praca 100% zdalna, czy może być hybrydowa?