rozmowa o pracę online
Zmiana pracy
Pytania na rozmowie o pracę – jak na nie odpowiedzieć?
Jakie są pani oczekiwania finansowe? Woli pan pracować samodzielnie czy w zespole? To pytania, które z dużym prawdopodobieństwem możesz usłyszeć na rozmowie rekrutacyjnej. Wzięliśmy pod lupę 9 popularnych pytań i podpowiadamy jak na nie odpowiedzieć.

Skąd dowiedziałeś się o naszej ofercie?

Tym pytaniem rekruter chce wysondować, czy za wyborem firmy stoi konkretna motywacja, albo np. czy zostałeś polecony na to stanowisko przez obecnego pracownika.

Jeśli sam ubiegałeś się o tę rolę, jasno powiedz, co przykuło twoją uwagę: wartości firmy, wizerunek, zakres obowiązków, a może opinie pracowników lub wyróżniający się profil pracodawcy w mediach społecznościowych? Podaj kilka konkretnych powodów dlaczego wybrałeś właśnie tę firmę spośród innych.

Opowiedz mi więcej o sobie/ swoich doświadczeniach zawodowych

Twoja historia ma szansę zapaść w pamięć rekruterowi. Opowiedz np. o istotnym zdarzeniu, które sprawiło, że zainteresowałeś się zawodem, który wykonujesz. Wspomnij w jaki sposób twoje wykształcenie w połączeniu z doświadczeniem zawodowym sprawiają, że świetnie nadajesz się do tej pracy.

W jakim środowisku pracuje ci się najlepiej?

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse, to preferowane przez ciebie środowisko pracy powinno… odpowiadać kulturze miejsca pracy firmy, proste. Sprawdź w internecie stronę firmową, social media, opinie pracowników aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie wartości są dla firmy ważne. Jeśli firma stawia na płaską strukturę i nieformalne relacje, a ty kiepsko czujesz się w klimacie startupu i marzysz o pracy w korporacji – to rozmowa z rekruterem jest właśnie do tego, żeby rozwiać twoje wątpliwości. Pytaj – bo rozmowa rekrutacyjna nie powinna być jednostronną przepytywanką.

Jak radzisz sobie z pracą pod presją czasu?

Inaczej – jak radzisz sobie w sytuacjach stresowych, tylko bez wzmianki o stresie w pracy. Podaj przykład, kiedy zachowałeś spokój i działałeś sprawnie w nieoczekiwanej lub stresującej sytuacji. Jeśli jest to umiejętność, którą dopiero rozwijasz – powiedz o tym w jaki sposób starasz się lepiej radzić z pracą pod presją np. czasu. Na przykład tak:

„Zdaję sobie sprawę, że stresujące sytuacje w pracy zawsze się będą pojawiać. Obserwuję, że z każdym nowym doświadczeniem działam coraz lepiej. Jeszcze rok temu w podobnej sytuacji pewnie wpadłbym w panikę”.

Wolisz pracować samodzielnie, czy w zespole?

Wiele ról opartych jest na codziennej współpracy z innymi ludźmi, podczas gdy inne stanowiska wymagają pracy samodzielnej. Odpowiadając na to pytanie, podkreśl najlepsze cechy swojej osobowości i ich dopasowanie do wymagań stanowiska. Na przykład:

„Najlepiej wykonuję swoją pracę, gdy mogę się skupić w cichej przestrzeni, ale naprawdę cenię sobie współpracę z kolegami z zespołu przy opracowywaniu pomysłów”.

Możesz też odpowiedzieć podkreślając zalety i wady obu stylów pracy.

Jak radzisz sobie z koordynowaniem kilku zadań jednocześnie?

Pracodawca chce zrozumieć, w jaki sposób wykorzystujesz swój czas i energię, aby zachować produktywność i efektywność. Chcą także dowiedzieć się, czy masz własny system organizowania swojego czasu pracy. Opowiedz o znaczeniu i pilności projektów, nad którymi pracowałeś, oraz o tym jak zagospodarowałeś swój czas. Wyjaśnij, w jaki sposób pozostajesz zorganizowany i skupiony na stojącej przed tobą pracy. Przy tej odpowiedzi warto podkreślić, że dotrzymujesz terminów i wszystkie swoje zadania traktujesz poważnie.

Skąd roczna przerwa w CV?

Faktycznie, w niektórych zawodach roczna przerwa w wykonywaniu zawodu może być przeszkodą, gdy branża zmienia się bardzo szybko i istnieje ryzyko, że nie jesteś na bieżąco.

Ale w zdecydowanej większości przypadków możesz wyjaśnić rekruterowi, że przerwa w zatrudnieniu to wartość dodana w twoim życiorysie. Dlatego podaj krótkie wyjaśnienie, dlaczego zdecydowałeś się na rok przerwy, a następnie skup się na przedstawieniu pozytywnego wpływu, jaki na twoją przyszłość zawodową miało to doświadczenie.

Jakie są twoje oczekiwania finansowe?

Pracodawcy, którzy w ogłoszeniach nie publikują widełek wynagrodzeń zawsze będą zadawać to pytanie, ponieważ każde stanowisko jest objęte budżetem. Chcą się upewnić, że twoje oczekiwania się w nim mieszczą. Możesz odpowiedzieć na przykład tak:

„Biorąc pod uwagę zakres mojego doświadczenia oraz obecne stawki w branży oczekuję wynagrodzenia w wysokości około x złotych brutto”.

Dlatego zanim pójdziesz na rozmowę rekrutacyjną, powinieneś wiedzieć, jakie jest wynagrodzenie na stanowisku, na które aplikujesz. Sprawdź czy firma jest obecna w Glassdoor, przeanalizuj raporty branżowe dotyczące wynagrodzeń. Spytaj znajomych, którzy pracują w podobnej branży lub na podobnym stanowisku jakich widełek płacowych powinieneś oczekiwać.

Pamiętaj, że warto pozostawić miejsce na negocjacje. Lepiej podać nieco wyższą liczbę, ponieważ łatwiej jest negocjować w dół niż w górę.

Czy bierzesz udział w innych procesach rekrutacyjnych?

Rekruterzy chcą wiedzieć, czy naprawdę jesteś zainteresowany tym stanowiskiem, czy jest to tylko jedna z wielu opcji. Nie musisz koniecznie podawać, gdzie aplikujesz, mogą jednak chcieć wiedzieć, na jakim etapie procesu rekrutacji jesteś w innych firmach. Po prostu chcą wiedzieć, czy jesteś ich najlepszym wyborem. Jeśli aplikujesz  na inne stanowiska, bądź szczery:

„Jestem w trakcie rekrutacji do dwóch innych firm, ale nie ukrywam, że ta rola jest w tej chwili moją wymarzoną, ponieważ…”

Niezależnie od pytania, jakie usłyszysz na każde odpowiadaj z opanowaniem i pasją. Skrupulatne przygotowanie do rozmowy pozwoli ci zachować pewności siebie i poczucie kontroli.

Tu znajdziesz więcej porad jak skutecznie znaleźć pracę.