Jak dotrzymywać postanowień aby osiągnąć cel
Rozwój zawodowy
Jak dotrzymać postanowień, aby osiągnąć cel?
Dotrzymanie postanowień noworocznych skutecznie porzucone? Zapał traci się zwykle już po tygodniu. Więc jeśli w korytarzu straszą nieskalane bieganiem buty, a na biurku leży czysty jak łza notatnik to też jest OK. Większość ludzi ma trudności z osiągnięciem celów, które sobie wyznaczyli. Powody mogą być różne. Na przykład efekty są nierealne do osiągnięcia w zakładanym czasie, spadła motywacja, lub po prostu okazało się, że cel nie jest dla nas aż tak istotny jak nam się wydawało.

Odpowiedz sobie na pytanie „dlaczego”

Dlaczego to dla mnie ważne? Dlaczego postanowiłeś, że będziesz uczył się hiszpańskiego? Kiedy przeanalizujesz motywy i określisz jak ma wyglądać wymarzony cel, łatwiej będzie ci do niego dążyć. Nazwanie celu po imieniu pozwoli ci upewnić się co do jego słuszności, ustalić jakie są najważniejsze kroki w realizacji, a czego powinieneś unikać, żeby początkowy zapał nie okazał się szybko słomiany.

CHCĘ uczyć się hiszpańskiego, ABY móc znaleźć pracę w Madrycie. Wtedy będę mógł zamieszkać na stałe w Hiszpanii, czyli spełnię swoje marzenie.

Podziel swój cel na mniejsze porcje

Zamiast ustalać jeden cel ostateczny, podziel go na mniejsze etapy, dzięki którym będziesz widział postęp. Czyli ustal mini-kamienie milowe. Na przykład – w 2023 przeczytam 50 książek! To daje jedną książkę tygodniowo. Skoro więc książka ma średnio 300 stron, zobowiąż się do przeczytania 50 stron dziennie przez pierwszy miesiąc. Postaraj się czytać o podobnej porze, aby uczynić czytanie swoją rutyną. Pomocne jest korzystanie z apek i narzędzi, np. Todoist, Nozbe, Trello, Evernote czy Asana – w których nie tylko planujesz, ale też „odhaczasz” kolejne etapy. I nagradzaj się za osiągnięcie kolejnych kamieni milowych!

Daj sobie plus 25%

Często odpuszczamy, ponieważ przeceniliśmy swoje możliwości lub nie doszacowaliśmy czasu potrzebnego na realizację. Dlatego jednym ze sposobów jest zwiększenie szacowanego terminu wykonania o 25%.

Ciesz się kontynuacją, nie zmianą

Często wyznaczamy sobie cele mając na uwadze wyłącznie samodoskonalenie, a strach przed porażką lub nieprzyjemnościami jest jedną z głównych przyczyn prokrastynacji. Dlatego myśl o celu jako o kontynuacji rzeczy, nad którą już pracujesz. To sprawia, że czujesz mniejsze ciśnienie na osiągniecie założonego efektu, a zaczynasz odczuwać komfort nawyku. I pamiętaj, że każdy ma wzloty i upadki, więc nie unikniesz gorszych dni, niższej motywacji czy ochoty na rzucenie tego wszystkiego. Wtedy wróć do punktu „dlaczego to dla mnie ważne?”.