Direct search w rekrutacji - kiedy sprawdza się najlepiej jak dokonać wyboru
Skuteczna rekrutacja
Direct search czy tradycyjna rekrutacja?
Metoda direct search pozwala na zidentyfikowanie, wyszukiwanie i pozyskanie kandydatów, którzy będą najlepiej pasować do określonych wymagań i potrzeb rekrutacyjnych. Rekruterzy pracujący metodą direct search korzystają z różnorodnych narzędzi i źródeł dotarcia – od mediów społecznościowych, przez portale zawodowe czy fora branżowe po konferencje i bezpośrednie rekomendacje. Dzięki temu docierają do najlepszych kandydatów, również tych nie szukających aktywnie pracy.

Kiedy direct search sprawdzi się lepiej niż ogłoszenie rekrutacyjne?

Oto kilka sytuacji, w których direct search zdecydowanie wygrywa:

  1. Poszukujesz eksperta w bardzo wąskiej dziedzinie. Metoda direct search pozwala na identyfikację osób z unikalnymi umiejętnościami i doświadczeniem oraz skupienie się na wybranych specjalistach z danego obszaru.
  2. Stanowisko na które szukasz kandydata jest nowe w strukturach firmy lub wręcz nie istnieje jeszcze na rynku. W takiej sytuacji analizowane są dostępne informacje i profile, aby zidentyfikować potencjalnych kandydatów o kompetencjach, umiejętnościach i doświadczeniu, które będą najlepiej dopasowane do nowopowstającej roli.
  3. Rekrutujesz do roli managerskiej. Szukasz więc kandydatów o określonych kompetencjach, z odpowiednim doświadczeniem i dużym potencjałem. Nie powinieneś więc ograniczać się do osób aktywnie poszukujących pracy, ponieważ często najlepsze talenty są również pasywnymi kandydatami. Dzięki direct search będziesz mógł ich namierzyć, aby zainteresować swoją ofertą.
  4. Chcesz pozyskać pracownika konkurencji. Poprzez direct search dotrzesz dyskretnie do odpowiednich osób i przedstawisz im możliwości przejścia do innej organizacji, oferując nowe wyzwania i interesujące warunki.
  5. Prowadzisz rekrutację międzynarodową. Direct search umożliwia dotarcie do potencjalnych kandydatów na globalnym rynku pracy.
  6. Nie możesz opublikować ogłoszenia o pracę, ponieważ rekrutacja jest niejawna.

Zobacz jak rekrutujemy w Kornblit & Partners: Rekrutacja szyta na miarę.