Jak wytłumaczyć lukę w CV? Nauka nowych rzeczy
Zaznacz jasno w CV lub opowiedz podczas rozmowy w jaki sposób nowe umiejętności zdobyte podczas przerwy w pracy przydadzą się na stanowisku, na które aplikujesz. Podjęcie studiów, finalizacja dyplomu, nauka nowego języka, szkolenia związane z przebranżowieniem, otwieranie własnego biznesu – tu wylistowanie zalet nie będzie problemem.
Co, jeśli przerwa spowodowana była kwestiami zdrowotnymi lub rodzinnymi? A może dotknęła cię utrata pracy? Jeśli na przykład skończyłeś w tym czasie kurs online, przeczytałeś kilka wartościowych książek, nawiązałeś kontakty z osobami z branży lub uczestniczyłeś w spotkaniach, szkoleniach, webinarach – to wszystko warto podkreślić. Pokaż, że mimo trudnej osobistej sytuacji nie stałeś w miejscu.
Planujesz powrót na rynek pracy po kilkuletnim urlopie wychowawczym, opiece nad chorym partnerem lub rodzicem? Praca opiekuńcza z pewnością wymagała od ciebie mnóstwa determinacji, organizacji i planowania, a przy tym odporności na stres. To pożądane cechy u każdego pracownika.
Jeśli angażowałeś się w działania lokalnej społeczności, przedszkola, szkoły lub byłeś wolontariuszem – to też dobry punkt wyjścia do opowiadania o wyzwaniach, kompetencjach i osiągnięciach. Tu podpowiadamy jak trafnie odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego chcesz pracować właśnie w naszej firmie.
Przerwa w zatrudnieniu? Szlifowanie umiejętności
Spójrz na lukę jako na czas, w którym rozwijałeś umiejętności lub ćwiczyłeś nowe. Opowiedz o tym co robiłeś w przerwie w taki sposób, w jaki mówiłbyś o osiągnięciach w pracy.
Podróżowałeś po Azji i cieszyłeś się nowymi wrażeniami? Opowiedz, co dały ci nowe doświadczenia z podróży i kontakt z inną kulturą. Zarządzałeś logistyką wyprawy, nawiązywałeś mnóstwo nowych relacji, być może pojawiły się sytuacje kryzysowe, które musiałeś na gorąco rozwiązywać – to wszystko argumenty na twoją korzyść.
Co jeśli po prostu zrobiłeś sobie przerwę, bo miałeś dość pracy? Postaw na szczerość i pokaż, co dał ci ten czas. Świeże podejście do pracy, zawodu, spojrzenie na rozwój z nowej perspektywy? Czy przerwa wymagała od ciebie zachowania dyscypliny, pracy nad systematycznością? A może spędziłeś ją doprowadzając do mistrzostwa swoje hobby, lub totalnie w tym czasie zmieniłeś styl życia? Czy wymagało to determinacji, planowania, wysokiej motywacji, wytrwałości? Zastanów się jakie miałeś podczas przerwy cele, zadania, obowiązki i efekty. Jak w pracy.
Jak opowiedzieć o przerwie w życiorysie? Uciekaj do przodu!
Zrób ruch wyprzedzający i nie czekaj na pytanie rekrutera o wyjaśnienie przerwy w zatrudnieniu. Przekuj ją w zaletę i opowiedz o niej przy okazji omawiania doświadczeń zawodowych. W zależności od okoliczności towarzyszących możesz zacząć na przykład tak:
Po zakończeniu współpracy z XYZ postanowiłem…xyz. W tym czasie zrobiłem …xyz oraz … xyz dzięki czemu teraz umiem, mogę, chcę …xyz”.
Straciłem pracę ponieważ …xyz. Jednak to nie wpłynęło na moją motywację w …xyz. Wykorzystałem ten czas na…xyz.
Sytuacja rodzinna sprawiła, że ….xyz. W tym czasie musiałem …xyz, nauczyłem się… xyz i odkryłem, że… xyz.
Jeśli sporo wody upłynęło od ostatniego razu, kiedy pisałeś CV, tu dowiesz się jak napisać CV.
CV funkcjonalne. Jak napisać?
Jeśli nie chcesz podkreślać przerwy w życiorysie, to stwórz CV funkcjonalne. Koncentrujesz się w nim na konkretnym doświadczeniu lub zakresie kompetencji związanych ze stanowiskiem, o które się starasz.
Na przykład aplikując na stanowisko konsultanta ds. obsługi klienta podkreślasz umiejętności jasnej komunikacji, łatwość nawiązywania nowych relacji, pogodne usposobienie, umiejętność budowania zaufania itp. Następnie podajesz przykłady aktywności, które pozwoliły ci te cechy zdobyć i rozwijać – może to być wspomniane zaangażowanie w wolontariat.
Jako wolontariusz mogłeś wykazać się też dokładnością, rzetelnością, pomysłowością, siłą argumentacji, umiejętnościami organizacyjnymi i logistycznymi – na przykład podczas zbiórek funduszy, pozyskiwania sponsorów, kontaktów z władzami lokalnymi, a nawet koordynowania czy zarządzania zespołem. To już spory zestaw umiejętności, dzięki którym możesz ubiegać się o kolejne role.
Tu przeczytasz więcej porad na temat zmiany pracy. Powodzenia na nowej drodze rozwoju zawodowego!