1. Szukam szansy na rozwój zawodowy
Najpierw zastanów się nad rodzajem wskazówek, których potrzebujesz, a następnie zidentyfikuj najbardziej odpowiednią osobę, do której możesz się zwrócić. Szanuj czas i zaangażowanie osoby, którą prosisz o radę.
Zawsze zakładaj, że osoba, z którą się kontaktujesz, jest zajęta, ale chce udzielić ci najlepszej możliwej porady. Bądź bezpośredni i konkretny, pewny siebie ale rozważny. W przejrzysty, jasny i nieskomplikowany sposób napisz, czego potrzebujesz.
Na przykład w tym stylu:
Aniela, od dawna obserwuję jak wspaniale rozwijasz swoją karierę! Bardzo chciałabym tak rozwijać się na moim obecnym, podobnym stanowisku, tylko w branży nieruchomości. Czy znalazłabyś dla mnie chwilę, aby udzielić mi odpowiedzi na kilka pytań? Będę Ci ogromnie wdzięczna za każdą poradę! Co powiesz na krótką rozmowę w dogodnym dla Ciebie terminie?
2. Potrzebuję porady odnośnie mojego CV
Składając tego rodzaju prośbę, postaw się w sytuacji odbiorcy. Ktoś prosi mnie o przysługę, która zaangażuje mój czas. Dlatego zwracając się o wsparcie bądź taktowny, szczery i przekonujący. Super, jeśli masz szansę powołać się na polecenie wspólnego znajomego.
Możesz spróbować w ten sposób:
Cześć Damian! Nasza wspólna znajoma Asia zasugerowała mi, że jesteś najlepszą osobą, do której mogę udać się z prośbą o pomoc przy ocenie mojego CV. Znalazłem ofertę na wymarzone stanowisko i bardzo mi zależy, aby dostać tę pracę. Czy jest szansa, żebyś spojrzał na moje CV pod katem tego, co mogę jeszcze w nim poprawić? Każda Twoja rekomendacja będzie dla mnie na wagę złota!
3. Szukam pracy
„Cześć, nie macie tam może jakiejś pracy dla mnie?” Przemyśl to jeszcze raz, nawet jeśli piszesz do osoby, którą znasz. Jeśli mają oferty pracy, to znajdują się albo na stronie firmy lub na portalach z ogłoszeniami. Pytając w ten sposób niepotrzebnie angażujesz osobę, którą znasz.
Dlatego najpierw sprawdź, czy są prowadzone rekrutacje na interesujące cię stanowiska, a następnie zapytaj o konkretną rolę i poproś, czy twój kontakt jest skłonny np. przedstawić cię rekruterowi, potencjalnemu przełożonemu lub po prostu odpowiedzieć na nurtujące cię pytania dotyczące tego stanowiska.
Spróbuj na przykład tak:
Cześć Kamil, widziałem, że Twoja firma rekrutuje specjalistę ds. obsługi klienta. Chciałabym dowiedzieć się więcej o wymaganiach na to stanowisko zanim zaaplikuję. Czy możesz mi polecić, z kim mógłbym się skontaktować w tej sprawie u Was?
4. Chcę pozyskać mentora
Przed wysłaniem zaproszenia do nawiązania kontaktu przede wszystkim sprawdź, czy osoba będzie tym potencjalnie zainteresowana. Jak zweryfikować, czy lider może być może być zainteresowany pełnieniem funkcji mentora? Zrób dokładny research – pola zainteresowań, sposób komunikacji, aktywność w określonych tematach, obecna kariera i zainteresowania pozazawodowe – to pomoże ci przeanalizować, czy masz szansę zostać jego mentee.
Oto przykład wiadomości, którą możesz następnie wysłać:
Dzień dobry! Pani posty na temat zmian demograficznych naprawdę skłaniają do myślenia i z dużym zainteresowaniem śledzę dane, które Pani udostępnia. Mam już pierwsze doświadczenia zawodowe w branży badawczej, natomiast wskazówki odnośnie warsztatu badawczego od tak doświadczonej ekspertki jak Pani byłyby dla mnie nieocenione. Czy byłaby Pani otwarta na rozmowę o tym?
5. Potrzebuję pomocy innych
Proszenie o przysługę ludzi, których nigdy nie spotkałeś, może być dla ciebie bardzo niekomfortowe. I wiąże się z możliwym odrzuceniem twojej prośby. To normalne. Czasem wiele lat poświęcamy, aby zdobyć zaufanie ludzi, z którymi współpracujemy. Więc prawdopodobnie nie otworzy się na nową osobę, która wykonuje „cold call”. Ale podobno kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Najważniejsze to odpowiednia argumentacja i osadzenie prośby w kontekście.
Możesz na przykład napisać:
Dzień dobry, z dużym zaciekawieniem przeczytałam Pana wypowiedź o przyszłości AI. Obecnie pracuję nad projektem z zakresu wdrożeń sztucznej inteligencji w zarządzaniu komunikacją w domach opieki. Czy znajdzie Pan czas, aby opowiedzieć mi więcej o jednym z wymagań technicznych, o którym Pan wspominał?
Według starego chińskiego przysłowia najlepszy czas na sadzenie drzewa był 20 lat temu. Ale na pielęgnowanie sieci kontaktów nigdy nie jest za późno. Ważne są natomiast szanowanie ich czasu i wiedzy oraz dbałość o dobre relacje.
Nawiązywanie nowych kontaktów na LinkedIn nie idzie po twojej myśli? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów.