Jakie są cechy zwycięzcy? Jakie cechy mają ludzie osiągający najwyższe wyniki?
Rozwój zawodowy
4 cechy zwycięzcy – sprawdź czy też je masz:
Ruth Gotian przeprowadziła wywiady z kilkudziesięcioma wybitnymi osobami, od złotych medalistów olimpijskich po laureatów Nagrody Nobla. Wnioski ujęła w książce The Success Factor. Okazuje się, że niezależnie od branży i typu aktywności, wszyscy ludzie osiągający wysokie wyniki mieli cztery wspólne cechy. Zobacz, czy też je masz:

1. Znam swoją największą motywację

Dotarcie do sedna „dlaczego” stojącego za wyborem kariery lub ścieżki życia ma kluczowe znaczenie. Tzw. high achievers łączy to, że skupiają się na robieniu rzeczy, które mogą wywierać wpływ, a nie tylko są interesujące dla nich samych. Jednym słowem – najlepszym nie chodziło o medale, wysokie premie czy awanse.

Tak naprawdę niewielu olimpijczyków ma swoje medale wyeksponowane. Wszyscy rozmówcy podkreślali, że kochają to, co robią i nie wyobrażają sobie innej drogi. Robiliby to i bez wynagrodzenia. Podobnie jest z laureatami Nagrody Nobla. „Wyróżnienie to rozdział w moim życiu, a nie koniec książki” – powtarzali.

Porada:

Jeśli motywują cię tylko czynniki zewnętrzne jak nagrody i wynagrodzenie możesz szybko paść ofiarą wypalenia.

Dlatego zrób listę rzeczy i zadań, w których czujesz się jak ryba w wodzie oraz tych, które robisz, bo musisz. Czy twoje zainteresowania i mocne strony wykorzystujesz w pracy? Jeśli nie, sprawdź ile z nich mógłbyś w nią włączyć. Pamiętaj, że nikt – ani rekordziści ani naukowcy – nie zajmują się wyłącznie tylko tym co ich pasjonuje.

 

2. Bardziej niż porażki, boję się utraty szansy

Osoby osiągające wysokie wyniki boją się zaprzepaścić szansę. Nie myślą o tym CZY poradzą sobie z wyzwaniem. Koncentrują się na tym JAK będą dążyć do celu. Dlatego pracują nad kontrolowaniem tego, co mogą kontrolować i ignorują czynniki rozpraszające. Nauczyli się też optymalizować swoje godziny szczytowej wydajności, zamiast pracować od świtu do zmierzchu.

Peggy Whitson marzyła o zastaniu astronautą, ale wielokrotnie ją odrzucano. Nie zrezygnowała po pierwszej, drugiej, ani trzeciej odmowie. Za każdym razem zadawała sobie pytanie: „co następnym razem mogę zrobić lepiej albo inaczej?”. Niepowodzenia nie osłabiły jej motywacji. W efekcie została pierwszą kobietą-dowódcą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i spędziła więcej dni w kosmosie niż jakikolwiek amerykański astronauta.

 

Porada:

Zidentyfikuj porę, w której najlepiej się koncentrujesz i czujesz najwięcej energii. Spędzaj ten czas na pracy wymagającej skupienia, kreatywności – czyli na pracy głębokiej. Odpowiedzi na e-maile, przegląd branżowych newsów, planowanie spotkań itp. możesz wykonać w czasie, gdy poziom twoich baterii będzie niższy.

Możesz też spróbować sprintów produktywności: cyklów pracy i robienia zaplanowanych przerw. Według tej metody nawet jeśli praca, którą wtedy wykonujesz nie przybliża cię do celu lub nie daje pożądanych rezultatów, nie przestawaj próbować i nie trać koncentracji. Zamiast przerwy i rozpraszaczy – pomyśl nad innym podejściem, na zasadzie „a co by było, gdyby…”

3. Nie przestaję trenować swoich umiejętności

Pomimo wszystkich wyróżnień, najlepsi nigdy nie spoczywają na laurach. Nawet jeśli wykonali zadanie niezliczoną ilość razy, nadal pracują nad umiejętnościami, które były podstawą ich obecnego i będą przyszłego sukcesu. Z kolei maratończycy trenują na dużych wysokościach. Wtedy przebiegnięcie wyścigu w normalnych warunkach jest łatwiejsze.

Porada:

Które umiejętności są niezbędne w twoim zawodzie? Potrzebujesz więcej praktyki i powtórzeń, czy raczej ćwiczeń w trudniejszych warunkach? Zamiast pozwalać im zardzewieć pomyśl jak możesz je odświeżyć lub na ich podstawie wypracować nowe.

4. Lubię uczyć się nowych rzeczy

High achievers cały czas poszerzają swoją wiedzę. I nie chodzi tu o kolejne certyfikaty i szkolenia. Dyskusje z mentorami, współpracownikami, lektury, doświadczenia – otwartość i ciekawość pozwala im się stale rozwijać.

Wielu laureatów Nagrody Nobla, z którymi rozmawiała autorka przyznało, że ich przełomowe pomysły powstały podczas rozmów z kolegami w stołówkach i pralniach. Przerwy kawowe to nie tylko budowanie sieci kontaktów. To tam rodzą się nowe pomysły.

Porada:

Niekoniecznie musisz mieć od razu wsparcie mentora. Otaczaj się ciekawymi ludźmi, dzięki którym będziesz mógł spróbować nowych rzeczy. I otwórz się na inne pomysły – nawet takie drobnostki jak zmiana rutynowej trasy do domu sprawiają, że spojrzysz na świat bardziej „out of the box”.

Pamiętasz scenę rozmowy prof. Zbigniewa Religi podczas konferencyjnej przerwy na papierosa w filmie „Bogowie”? Tak rodzą się innowacje 😉

 

Inspiracja do wpisu:

Ruth Gotian: The success factor: developing the mindset and skillset for peak business performance, Kogan Page 2022.