Kobiety w zarządach – Polska na tle Europy
Niektóre kraje, m.in. Francja, Belgia czy Dania osiągnęły 40% lub wyższy udział kobiet we władzach firm, spełniając wytyczne dyrektywy o poprawie różnorodności płci w organach zarządczych jeszcze przed jej wejściem w życie. Dotyczy to także krajów spoza UE, jak Norwegia czy Wielka Brytania. Co za tym stoi? Dane mówią jednoznacznie:
Różnorodność płci we władzach firm jest najwyższa w tych krajach, które już wcześniej przyjęły konkretne cele do osiągnięcia w tym zakresie. Kraje, które nie mają wiążących kwot jeśli chodzi o udział kobiet w zarządach pozostają znacząco w tyle. Dlatego dyrektywa ma szansę przynieść ogromne pozytywne zmiany.
Dla porównania, gdy we Włoszech już ponad 90% firm dostosowała się do zapisów dyrektywy, to w Polsce – według danych zebranych przez 30% Club Poland, polskiego partnera EWOB – udział kobiet we władzach definiowanych jako zarządy i rady nadzorcze 140 największych notowanych spółek na warszawskiej giełdzie wyniósł jedynie 18,0%. Grono firm, w których udział kobiet we władzach przekroczył próg 33% ograniczało się na koniec 2023 do 24 podmiotów.
Kobiety są nadal słabo reprezentowane na najbardziej wpływowych stanowiskach, przez co mają mniejszy udział w zarządzaniu i podejmowaniu decyzji. Na koniec 2023 roku stanowiły zaledwie 9% przewodniczących rad nadzorczych oraz 15% prezesek zarządów w ponad 1300 europejskich firmach przeanalizowanych przez European Women on Boards i firmę Diligent. Jak wygląda na tym tle Polska? W raporcie 30% Club Poland czytamy, że tylko w 4% największych giełdowych spółek na czele zarządu stała kobieta. W sumie było ich 6. Z kolei przewodniczącą rady nadzorczej posiadało 14 % badanych spółek.
Więcej kobiet w zarządach – 10 kroków
W krajowym projekcie ustawy wdrażającej unijną dyrektywę dotyczącą poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych, ma zostać zastosowany zapis o co najmniej 33-proc. udziale kobiet w zarządach i radach nadzorczych. Czy istnieje ryzyko, że ze względu na wdrożenie dyrektywy „Women on Boards” kobiety będą powoływane do zarządów jedynie w celu spełnienia wymogów prawnych lub pod wpływem presji interesariuszy?
Aby zminimalizować taki scenariusz EWOB proponuje 10 kroków, przyspieszających zmianę w organizacjach, która nie będzie stratą czasu, za to przyczyni się do najlepszego wykorzystania talentów i wzmacniania biznesu:
- Twój zarząd ma kluczową rolę w przyspieszeniu zmian. Gdy ustali osiągnięcie równowagi płci biznesowym priorytetem, organizacja za tym podąży.
- Myśl o dyrektywie jako o pozytywnej zmianie na rzecz lepszego zarządzania biznesem, a nie jako ograniczeniu.
- Ustal konkretne, określone w czasie cele dotyczące zwiększania różnorodności w zarządzie i na stanowiskach liderskich. Monitoruj postępy.
- Zidentyfikuj obszary wymagające poprawy (np. proces rekrutacji, zasady awansów i sukcesji, łączenie kariery zawodowej z życiem prywatnym) i wprowadź odpowiednie zmiany.
- Określ wymagania dla firm rekrutacyjnych i executive search dotyczące prowadzenia przejrzystych procesów rekrutacyjnych i prezentowania zróżnicowanej listy kandydatów.
- Przygotuj przejrzyste profile stanowiska i listę kompetencji niezbędnych dla każdej roli.
- Zapewnij pierwszeństwo niedostatecznie reprezentowanej płci w sytuacji, gdy kandydaci mają takie same kompetencje.
- Zapewnij członkom zarządu szkolenia i coaching z zakresu inkluzywnego zarządzania.
- Bądź transparentny co do wymagań „niezbędnych” i „mile widzianych” dla stanowisk C-level, w zarządach oraz radach nadzorczych.
- Określ kadencje członków zarządu, aby regularnie wprowadzać do władz osoby ze świeżymi perspektywami i nowymi doświadczeniami.
Dbasz o różnorodność i inkluzywność w swojej organizacji? Tu dowiesz się jak możesz włączyć się w działania wspierające EWOB. W Polsce EWOB prowadzi wspólne działania z 30% Club Poland oraz Fundacją Liderek Biznesu. Polskim partnerem jest też Kornblit & Partners Executive Search, który specjalizuje się we wprowadzaniu kobiet do zarządów i rad nadzorczych, od 25 lat prowadząc rekrutacje oparte o kompetencje, przejrzystość i równość szans kandydatek i kandydatów.
Chcesz rozwijać swoją karierę w zarządzie? Dołącz do społeczności liderek i dowiedz się więcej o programach rozwojowych EWOB.
Przykłady praktyk, które z sukcesem wprowadziły w życie organizacje z różnych branż na polskim rynku, znajdziesz w raporcie Kobiety w zarządach – droga do równowagi, przygotowanym wspólnie przez Kornblit & Partners i Instytut Monitorowania Mediów.
Materiał powstał w ramach współpracy partnerskiej Kornblit & Partners i European Women on Boards prowadzonej na rzecz zwiększania reprezentacji kobiet na stanowiskach decyzyjnych, w zarządach i radach nadzorczych.