Polskie liderki, z którymi rozmawialiśmy w ramach Kornblit Talks wskazały kilkanaście najważniejszych cech osobowości, predysponujących do ról liderskich.
To między innymi duża ciekawość i odwaga do odrzucania status quo, wychodzenia poza ustalone ramy i szukania nowych dróg. Wytrwałość w działaniu i determinacja niezbędna w dążeniu do określonego celu w biznesie. Wymiatanie problemów spod dywanu i natychmiastowe rozprawianie się z nimi. Szukanie satysfakcji w podejmowaniu wyzwań, których realizacja daje poczucie wpływu. Oraz kluczowe w pracy z zespołem – dar motywowania i zarażania ideami. Ważna jest też autentyczność i otwartość w zadawaniu pytań – o biznes, ludzi, procesy, szerszą perspektywę, co następnie przekłada się na strategię i konkretne działania.
Trzy rady od liderek:
- odrzuć perfekcjonizm nawet jeśli to trudne
- postaw na wszechstronność a nie specjalizację
- rozwijaj mocne strony zamiast pracować nad słabszymi
W drodze na szczyt pomocne jest odrzucenie perfekcjonizmu (nie zawsze łatwe), czerpanie radości ze zdobywania wiedzy i dzielenia się nią z innymi. Nasze rozmówczynie wskazały, że postawienie na wszechstronność opłaca się bardziej niż skupienie nie wąskiej eksperckiej wiedzy. Kolejna kwestia to wykorzystywanie swoich silnych stron. Jak podkreślały – jako kobiety często staramy się pracować nad swoimi słabymi stronami – a to te mocne stanowią o naszej wyjątkowości.
Empatyczne przywództwo
Jaka cecha najbardziej w tym pomaga? Rozmówczynie są zgodne – to empatia, która jest niezwykle ważna, ponieważ za empatycznym przywódcą idzie cały zespół. Liderki wskazywały również na bardzo dużą wagę budowania relacji i zaufania w biznesie. Podkreślały, że kompetencje twarde były wyłącznie podstawą, na której budowały swoją ścieżkę. Na kolejnych etapach kluczowe okazywały się te miękkie, dzięki którym odkrywały w sobie lub wypracowywały zdolności przywódcze.
Wszystkim, którzy myślą o ścieżce rozwoju związanej z przywództwem, mówią: nie bój się podnosić ręki po projekty, na które nie ma wielu chętnych. Staraj się zdobywać różne doświadczenia. Pamiętaj, że nie damy rady zrobić wszystkiego sami. Dlatego rozwijaj ludzi w swoich zespołach i sprawiaj, żeby chcieli za tobą pójść.
To tylko kilka porad z listy konkretnych i praktycznych przykładów działania. Wszystkie przeczytacie w naszym raporcie Kobiety w zarządach – droga do równowagi, którzy przygotowaliśmy we współpracy z Instytutem Monitorowania Mediów.