Prawie połowa badanych przez KPMG liderek przyznała, że ich poczucie zwątpienia w siebie wynikało z faktu, iż nie spodziewały się osiągnąć takiego sukcesu. Wskazywały na różne czynniki zewnętrzne, potęgujące poczucie niepewności, jak płeć, pochodzenie czy wiek.
Niemal połowa badanych managerek zgodziła się ze stwierdzeniem, że im większy sukces osiągają, tym bardziej samotne czują się na szczycie. Dzieje się tak, ponieważ wkraczają do zupełnie nowego dla siebie środowiska, a dodatkowo nie znają osobiście innych kobiet na analogicznym stanowisku lub będących w podobnej sytuacji.
Jednocześnie ponad 60% procent badanych kobiet nie czuła się onieśmielona faktem, że są pierwszą lub jedyną kobietą w gronie managerskim. Większość badanych uznała tego typu sytuację za motywującą i korzystną, pozwalającą m.in. na wyróżnienie się i pokazanie kolegom nowej perspektywy.
Na pytanie, jakie czynniki pomagają zwalczyć poczucie bycia „nie na miejscu” najwięcej kobiet wskazało na wspierającego przełożonego oraz sprawiedliwe wynagrodzenie.
Te liderki, które na pewnym etapie kariery zwątpiły w swoje zdolności do podjęcia nowych ról najczęściej zwracały się o poradę do mentora lub zaufanej osoby.
Zobacz też: Jak poradzić sobie z syndromem oszusta?
Źródło: Advancing the Future of Women in Business: A KPMG Women’s Leadership Summit Report