Badacze przeanalizowali najczęściej udzielane kobietom porady dotyczące rozwoju ich kariery. Jak się okazało, wiele popularnych sugestii skupia się raczej na „poprawianiu” kobiet, czym jeszcze mocniej utrwalają nierówności w środowisku zawodowym.
Musisz być bardziej pewna siebie
Brak pewności siebie do tego stopnia, że opóźniasz podejmowanie decyzji lub wstrzymujesz się od podejmowania ryzyka to faktycznie problem. I powinnaś nad nim pracować lub rozważyć zmianę roli zawodowej. Natomiast generalnie jest tak, że wolimy stawiać na kompetencje, niż na pewność siebie. Czy wolisz, żeby twój lekarz był pewny siebie, czy kompetentny? Dlatego zamiast radzić ciągle kobietom, aby pozbyły się syndromu oszusta lepiej dawać im dowody, że kompetencje zawsze będą silniejszym atutem niż wiara w siebie.
Lepiej tak nie mów
Kobietom tłumaczy się, żeby zaczęły mówić mniej przepraszająco, za to bardziej asertywnie. Autorzy podkreślają, że większość problemów, z jakimi borykają się organizacje (np. korupcja, mobbing, destrukcyjne przywództwo) wynika z niepowodzeń w odsuwaniu od ról niekompetentnych i toksycznych osób, a nie z powodu różnic w stylu mówienia. I radzą: mów swobodnie i tak jak czujesz.
Zadbaj o work-life balance
Zamiast dbać o równowagę między pracą a życiem prywatnym, poszukaj miejsca, w którym dbają o ciebie. Pracuj dla organizacji, w której liderzy ufają swoim pracownikom i ich kompetencjom. Nie ma tam mikrozarządzania, za to jest skupienie się na wynikach zamiast na procesach. Dopasuj więc pracę do swojego życia, a nie na odwrót.
Protip: z badań wynika, że pracownicy firm kierowanych przez kobiety cieszą się większą autonomią i są bardziej zadowoleni z zasad pracy w porównaniu z firmami kierowanymi przez mężczyzn.
Fake it till you make it
Niczego nie udawaj. Oczywiście wszystko byłoby prostsze, gdybyśmy żyli w świecie, gdzie nagradza się wyłącznie talent i ciężką pracę. A ludzi promuje na podstawie ich działań i potencjału. Póki to się nie zmieni, naucz się otwarcie i głośno mówić o swoich osiągnięciach i pomysłach. Tak, aby cię zauważono. Wszystko, co musisz zrobić, to zacząć wypowiadać je na głos.
Bądź sobą!
Jeśli nie udawać, to może być w 100% sobą? Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Nadal w zbyt wielu środowiskach zawodowych sukces zależy od dostosowania się do istniejących ról i konwencji. Co wtedy? Poszukaj pracodawcy, który zapewnia bezpieczeństwo psychiczne. Najlepiej zadaj kilka pytań osobie, która tam pracuje lub skorzystaj z możliwości researchu jaki daje np. LinkedIn. Warto np. sprawdzić, czy:
- ludzie mogą swobodnie zabierać tam głos i dzielić się swoimi opiniami
- różnorodność w zespołach ma odzwierciedlenie na każdym szczeblu firmy
- pracownicy czują, że mają wsparcie swoich kolegów z zespołu i przełożonego.
Pytaj o radę
Na pewno? Lepiej zrób coś, do czego nigdy nie jesteś zachęcana. Czyli mniej proszenia o radę, więcej słuchania swojego przeczucia i oparcia w przeanalizowanych danych. Aby to zrobić, musisz przestać przejmować się tym, co pomyślą inni, ponieważ strach przed oceną jest najbardziej paraliżującą przeszkodą. I w biznesie, i w życiu.
Przekonasz się, że im bardziej podążasz za swoją intuicją, samodzielnie decydując o co walczyć, a kiedy odpuścić, tym cenniejsze będą twoje sukcesy. Jeśli ci się uda, to uda ci się według własnych standardów. A kiedy poniesiesz porażkę, to poniesiesz ją też według własnych standardów.
Poszukaj mentora
Mentor może kojarzyć się z długimi rozmowami i przemyśleniami. Nie potrzebujesz mentora, tylko kogoś, kto jest gotów użyć swojej siły sprawczej, abyś mogła iść naprzód. Osoby na wysokim stanowisku, która nie obawia się kwestionować status quo. W idealnym świecie to kobieta, ale statystyki podpowiadają, że nadal bardziej prawdopodobne jest, że będzie to mężczyzna. Mężczyźni wciąż częściej awansują i zajmują więcej ról wyższego szczebla niż kobiety. Więc chociaż brzmi to paradoksalnie, potrzebujemy wsparcia mężczyzn, aby ten stan rzeczy zmienić. Tu znajdziesz wskazówki jak poprosić o przysługę na LinkedIn.
Zatem gdy znajdziesz lidera lub liderkę, którym ufasz, zamień go/ją w swojego sojusznika. Swoimi kompetencjami i motywacją spraw, aby czuli się dumni udzielając ci wsparcia i występując w twoim imieniu.
Inspiracją do wpisu był artykuł „7 pieces of bad advice women should ignore” opublikowany w Harvard Business Review 2021, 04