giełda papierów wartościowych 35 lat
Po godzinach
35 lat Giełdy Papierów Wartościowych
Pierwsza sesja giełdowa na warszawskim parkiecie odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. Dziś w Sali Notowań mogliśmy obejrzeć świetne archiwalne zdjęcia i ciekawe pamiątki firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, m.in. Allegro, ORLEN S.A. czy Bank Pekao S.A.. 

Pierwsza sesja giełdowa 16 kwietnia 1991 roku odbyła się z udziałem pięciu spółek: Tonsil, Próchnik, Krosno, Kable, Exbud oraz siedmiu domów maklerskich. Łączny obrót wyniósł dokładnie… 1990 złotych (wówczas 19,9 mln zł przed denominacją), a pierwszym prezesem GPW został Wiesław Rozłucki.

Początki były skromne. W pierwszych tygodniach sesje odbywały się tylko raz w tygodniu. Dodatkowo narodziny polskiego kapitalizmu miały symboliczny wymiar, ponieważ pierwszą siedzibą giełdy stał się dawny gmach partii. Już w 1993 roku Warszawa przeżyła spektakularną hossę (indeks WIG wzrósł wówczas o ponad 1000%), a wartość notowanych spółek zaczęła rosnąć lawinowo, przyciągając tysiące inwestorów, którzy ustawiali się w wielodniowych kolejkach pod biurami maklerskimi.

giełda papierów wartościowych wystawa

GPW szybko stała się największym rynkiem kapitałowym Europy Środkowo‑Wschodniej. Warszawska Giełda była miejscem największych ofert publicznych w historii rynku kapitałowego w Polsce, w tym rekordowych debiutów PKO BP, PZU czy Allegro (które w 2020 roku zaliczyło największy debiut w historii GPW o wartości ponad 9 mld zł).

Rynek publiczny stał się miejscem finansowania prywatyzacji, rozwoju przedsiębiorstw oraz inwestycji długoterminowych. Powstanie indeksu WIG, potem WIG20, a następnie uruchomienie rynków NewConnect i Catalyst, pozwoliło odpowiedzieć na zróżnicowane potrzeby emitentów.

Obecnie na rynku regulowanym GPW notowanych jest ponad 400 spółek: od przemysłu i finansów, po technologie, energetykę i biotechnologię. Giełda pozostaje kluczowym miejscem obrotu akcjami i instrumentami dłużnymi oraz punktem odniesienia dla całego regionu.